Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Всички са свободни" на Михаил Зигар – поглед в предисторията на диктатурата

Снимка: @janet45publishing

Михаил Зигар"Всички са свободни" е името на книгата на руския журналист Михаил Зигар, който в момента живее в емиграция. В нея Зигар събира спомените на политици, бизнесмени и журналисти, станали свидетели (но и участници) в събитията предшествали втория мандат на Елцин. През разногласния и сам противоречащ си разказ "Всички са свободни" показва как диктатурата се ражда в размитите граници между фамилиарността и добрите намерения и къде са корените на днешната политическа ситуация в Русия.

С думите "Всички са свободни" Борис Елцин закрива работните срещи покрай кампанията преди втория си президентски мандат. Действието се развива в 1996 г. Кремъл е кошер от интереси, намерения, идеологии и връзки. Популярността на първия президент на Руската федерация потъва в хаоса на приватизацията и овладяването на държавата от едрия бизнес. И макар на пръв поглед да изглежда, че всички са свободни и демокрацията най-накрая е дошла, всяко от действащите лица се оказва обвързано с бизнес, роднински или приятелски отношения, с лоялности и предразсъдъци, които ги заставят да действат по сякаш предварително начертан сценарий. "Може да се каже, че това е Русия една секунда преди Путин" – казва самият Зигар.

В "Какво се случва" книгата и времената, които описва тя, коментира Красимир Лозанов, издател и познавач на руската действителност.

Чуйте интервюто с Красимир Лозанов.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пол Остър

Излезе "Баумгартнър" – последният роман на Пол Остър

Издадоха "Баумгартнър" –  красив роман за любовта, паметта и загубата, дело на обичания Пол Остър, който си отиде през април 2024 година. Преводач на българското издание е Жечка Георгиева. Романът е последната творба на големия американски поет, писател, преводач и режисьор, автор на 25 романа и удостоен със също толкова американски и международни..

публикувано на 19.02.25 в 08:55

Съюзът на артистите в България възобнови членството ни в ITI

Тематична конференция под наслов "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона" се проведе в Американския център на Столична библиотека на 12 и 13 февруари. Конференцията ознаменува и възстановяването на членството на България в ITI – Международния театрален институт. Бекет и Кафка са изключително важни фигури за..

публикувано на 19.02.25 в 08:45

Памет за издателя Иван Богданов

Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади автори през март в Карлово, Пловдив и София. Пълен с енергия, седмица преди това беше представил като издател поредната премиера, а аз му бях обещала среща със слушателите на “Артефир”. Не подозирах, че..

публикувано на 18.02.25 в 17:40

Изложба "Католиците в България XVII-XX век" бе открита в град Раковски

Изложбата "Католиците в България XVII-XX век“ – книжовно-документални свидетелства беше представена в Раковски, един от градовете с най-голяма католическа общност в страната. Експозицияята показва ценни документи за книжовното наследство на българските католици от епохата на Възраждането, които се съхраняват във фондовете на Националната библиотека..

публикувано на 18.02.25 в 17:40

Премиера на операта "Фалстаф" от Джузепе Верди

Софийската опера и балет поставя за трети път оперния спектакъл "Фалстаф" от Джузепе Верди, съобщиха днес от културната институция. В постановката този път ще вземат участие и певци от Италия. Режисьор е Марко Гандини, а диригент – маестро Григор Паликаров. Премиерата е на 27 февруари. Академик Пламен Карталов представи актьорския състав на..

публикувано на 18.02.25 в 17:30