Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Соня Чакърова: Най-дългото и трудно пътуване е към нас самите

4
Снимка: личен архив

Соня Чакърова е българска народна певица от Северняшката фолклорна област, телевизионен водещ и режисьор.

“Най-дългото и трудно пътуване е към нас самите“, казва в ефира на “Нашият ден“ Соня Чакърова.

“Трудностите ни променят много повече от хубавите и весели неща в живота, но и ни изграждат, за да бъдем личности“, казва още тя и допълва:

„Въпреки че цял живот се занимавам с фолклорна музика, съм започнала да свиря на акордеон, когато започнах да се занимавам. За мен класическата музика е нещо голямо, не съм от тесните специалисти, които слушат само и единствено фолклор. Когато музиката е хубава, ми дава удоволствие, независимо в какъв жанр е“.

Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Всичко, което правим, остава след нас, то е следа за някои дори е път, който ще последват. В мен живее целият спектър от емоции, които имат хората. Всичко минава през хумора дори в най-трудните ми моменти. Винаги преобръщам нещата през хумора. С чувство за хумор се живее много по-лесно.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Соня Георгиева Чакърова е родена в Монтана на 18.05.1981 г. От 5 годишна се занимава с музика, като започва да изучава солфеж и акордеон. От 8 годишна пее в народен хор, както и в хор за школувано пеене. Средното си образование завършва в Монтана в паралелка с разширено изучаване на музика и народно пеене. През това време, като солов изпълнител и солист на народния хор на училището, пее на много концерти в околността и страната. Веднага след завършване на средното си образование, след приемни изпити е приета в АМТИИ гр.“Пловдив“ със специалност „Дирижиране на народни състави“ и втора специалност „Изпълнителско изкуство – народно пеене“. След 5 годишно обучение завършва като магистър по дирижиране.

Още като студентка 1-ви курс се явява на конкурс и е приета на работа като артист – хорист в хора на Ансамбъл „Тракия“ гр. Пловдив, където работи почти до края на следването си. С Ансамбъл „Тракия“ изнася редица концерти в България и чужбина. В същия период участва и в други по-камерни формации, както и в представителния хор на Академията с диригент проф. Василка Спасова. Участва в записи на музика към спектакли и други проекти на чужденци.


През 2003 година след прослушване – конкурс е приета като певица – хорист в хор „Космически гласове на България“ с диригент Ваня Монева.. В този състав пее и до този момент. С хор „Космически гласове“, от скоро преименуван на хор „Ваня Монева“, изнася множество концерти в България и по света – Австрия, Белгия, Индия, Китай, Италия, Япония, Белгия и др. Участва в безброй проекти – фолклор, джаз, етно, класика и много записи на филмова музика. В същото време има самостоятелни концерти като певица по сцени и събори, записи в Българско национално радио, водеща на събития и чествания свързани с фолклора.

От 2006 година работи като водещ на телевизионно предаване и режисьор. Като режисьор има над 200 заснети видеоклипа на фоклорни изпълнители, както и няколко музикални филма и филми свързани с обичаите на българите. Паралелно с всичко това, развива и своята преподавателска дейност с деца и възрастни.

Снимките са предоставени от Соня Чакърова
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър

Д-р Цветеслава Гълъбова: В топлите дни има обостряне на психозите

В ефира на предаването Lege Artis д-р Цветеслава Гълъбова обясни, че по статистика в топлите дни и месеци се наблюдава обостряне на психозите и отключване на нови психози. Докато депресиите не са толкова чести, маниите и обострянията на шизофренните психози са разпространени. "Науката все още няма обяснение защо това е така", казва тя.  Според д-р..

обновено на 31.07.24 в 14:45

Децата през лятото – кои са най-честите травми?

В ефира на Lege Artis д-р Стефан Церовски, травматолог и ортопед в Университетската болница за активно лечение по ортопедия "Проф. Бойчо Бойчев", сподели своите наблюдения относно увеличаването на травматизма през летния сезон. Лятото е време, когато децата прекарват много време на открито, играейки и занимавайки се с различни спортове и..

публикувано на 31.07.24 в 13:14

Какво се учи в българското училище в Париж?

В рубриката "Минути на редактора" ви разказахме за едно от петте български училища в Париж, което носи името "Родна реч омайна". Това училище играе ключова роля във възпитаването на българското самосъзнание сред младите българи в чужбина. За важността и мисията на училището разказа директорът Пламена Ерон. Училището е създадено през 2019 г. с..

обновено на 31.07.24 в 13:11

Къмпинг туризъм у нас – далече ли сме от това, което трябва да бъде?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Йордан Ибришимов, председател на Българското кемпер общество. Той обсъди различните аспекти на летните домове в България и реакцията на институциите след сигнал за опити за връщане на стара версия на наредбата към Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Той се включи директно от..

обновено на 31.07.24 в 12:39
Десислав Данов - Десо (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Юристът, адвокат и привърженик на криптоисторията – Десислав Данов - Десо

Що е криптоистория и защо Десислав Данов си пада по нея? Теория на конспирацията и разнищване на големите световни конспирации. "Светът е оцелял, защото се е… криптирал" и защо царят е гол? Мястото на критическото мислене и податливостта към "всички щуротии". "Българинът отново си активира защитните механизми срещу пълните глупости", или защо у..

публикувано на 31.07.24 в 11:40