Нова асоциална поезия се обръща към темата за Студената война в новия брой на едноименното списание. Редакторите и близо 60 автори интерпретират по игрив начин миналото, като третират проблема за войната през проблема за паметта.
"В крайна сметка ние трябва да помним миналото, да го наследяваме. Примерно от другата половина на Нова асоциална поезия, които са ветерани на литературните сцени – по-възрастни са, имат пряк опит, преживели са този сложен период, геополитически и в историята на България, за да стане диалог, да има приемственост. Рано или късно, каквото и да се случва в момента по света – то ще се превърне в наследство, в памет, която ще трябва да предадем нататък", каза в "Артефир" Стефан Гончаров, редактор и автор в Нова асоциална поезия.
Диалогът между поколенията ще има и реално измерение – на 24 септември от 18.30 часа в клуб "Ялта" авторите ще четат своите текстове и ще провокират емоции. Идеята обаче е да се премине отвъд тревожността, която неминуемо спохожда войната и всичко, което произлиза от нея.
Мартина Василева е дизайнерът на списанието. Тя създава графичната идентичност на броя, ангажиран с темата за Студената война, като заимства от визуалната култура, запечатана в архивните кадри от този период.
"Ние действително нямаме конкретен достъп до този период и разчитаме на това, което ни е предадено от нашите близки, ние сме младо поколение – така че и от интернет, за да установим някаква връзка с това, което се е случило, и разбира се, да го преработим през нашето въображение. По този начин то резултира в това, което правим, което творим", обясни тя.
Студената война е тема в броя на Нова асоциална поезия, но преди всичко естетически, защото списанието дава свобода на всеки автор, независимо дали се занимава с поезия, проза или превод, да играе с думи, да диалогизира, да бъде критичен в своите мисли и възможности.
Същото ще се случи и на 24 септември, когато четенето на Студената война ще бъде поредното култивиране на свободен дух и споделяне на изкуство с публиката в стила на ранния модернизъм. Участие в него ще вземат и музиканти и актьори.
Стефан Гончаров и Мартина Василева разказват подробностите в звуковия файл.
Снимка – Нова асоциална поезия
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg