Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световна премиера на "Nexus" от Хана Кендъл

Първи по рода си концерт с музика от видео игри – "От 8-битова до вечността"

Снимка: Mark Allen

В концертна версия на предаването "Контемпо" представяме програма от престижния британски фестивал БиБиСи Промс от 1 август тази година, който не само се случва за първи път в Роял Албърт Хол, но и на вълните на Българското национално радио.

Ще прозвучи музика от игрите "Chronos", "Legend of Zelda", "Pokemon", "Ecco", "Secret of Mana", "Final Fantasy VIII", "Shadow of the Colossus", "Kingdom Hearts", "Journey", "Battlefield 2042" и "Dear Esther". Ще ви запознаем и с всички композитори и аранжори, дали всичко от себе си за осъществяването на този концерт. Изпълнители са Кралския филхармоничен оркестър с диригент Робърт Еймс.

В рамките на предаването също ще чуете и световната премиера на "Nexus" от Хана Кендъл, която е посветена на 250-годишнината от рождението на Лудвиг Ван Бетовен. "Nexus" e поръчана от Европейския съюз за радио и телевизия за своята 70-годишнина през 2020 година. Премиерата на произведението, отложена заради пандемията, се състоя на 16 август 2022 на фестивала в Болцано, Бозен, представена от Младежкия оркестър на Европейския съюз под диригентството на Джанандреа Нозеда. Хана Кендъл разказва за основните идеи, вдъхновили творбата:

"В пиесата, която написах за Младежкия оркестър на Европейския съюз, се стремях да отразя известни аспекти на Петата симфония чрез някои стилистики, които самият Бетовен включва в своята творба. Това е така, защото бях особено привлечена от факта, че през 1808 г., когато е написана Петата симфония на Бетовен, влиза в сила законът за забрана на вноса на роби в САЩ. Наистина ми беше интересно да погледна назад към онова време и да разгледам тези връзки в историята, поради което творбата се нарича "Nexus". Думата означава "сложна поредица от връзки между различни неща". И вместо да се фокусирам само върху Европа или само върху това, което се случва в Америка, исках да се опитам да свържа тези исторически теми в една преплитаща се връзка. Това се дължи най-вече на собственото ми наследство, което е от африканско-карибски произход, но също така е и силно европейско. Исках да се опитам да обединя тези много различни аспекти в творбата. Особено ме интересува идеята за споделено чувство за наследство, а в случая – за споделено чувство за европейско наследство, защото това със сигурност е нещо, на което съм се радвала като музикант, като артист. Споделянето на идеи и на практики е само положително и изцяло е повлияло на развитието на собствения ми композиционен подход и стил. Очарователните фолклорни песни, които за първи път са били изпяти и създадени в плантациите в Америка, са били силно повлияни от европейското присъствие. Така че това е един вид цикличен модел, който ме интересува повече и който се опитах да въведа в работата си".

Не пропускайте възможността да чуете целия концерт и премиерата в рамките на предаването "Контемпо" в сряда – 28 септември, от 19.30 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мадам Бътерфлай", опера в три действия, от Джакомо Пучини

Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..

обновено на 31.01.25 в 11:12

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 февруари 2025 г.

1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...

публикувано на 31.01.25 в 10:50

Песенната изповед на "македонската самодива" – Росица Лазарова

Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..

публикувано на 30.01.25 в 17:30
Ювал Рафаел

Оцелялата от фестивала "Нова" Ювал Рафаел ще представи Израел на Евровизия

Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..

публикувано на 29.01.25 в 08:45

Константин Костов – между класиката и джаза

След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05