"Пандемията ни приземи по-скоро и промени цялата тази дейност много рязко. Структурите, които бяхме създали по градовете, някак затихнаха. Намираме се в един по-тих етап от нашата дейност. Остана едно ядро от хора в тази общност, с което сме почти както семейство", споделя фотографът Емануил Трейман в "Нашият ден".
И допълва: "С част от тези хора, ще представим наши фотографии, аз също участвам като автор във фотографска изложба "Огледала". Тя ще бъде открита на 5 октомври (сряда) в 19.00 ч. в nOva Art Space в София, ул. Съборна 3. Проектът се реализира съвместно с Национален фонд "Култура".
Всеки от нас е огледало, което отразява различна част от реалността. Ето защо фотографската изложба събира 10 различни автори, които представят 10 визуални серии, отразяващи 10 различни преживявания. Има абстрактни пейзажи, микросветове, истории от различни краища на света. Фотографите са запечатали и отделни човешки истории, място са намерили и фотоси, които представят способността на природата да твори. Отделено е място и за възможностите на изкуствения интелект, който интерпретира късчета от нашата истории и как човешкият ум създава визуални мистерии.
"Един от авторите е Красимира Пастирова, която много обича да пътува и обича хората. Тя представя две серии, които са фотографии от нейните пътувания и е съсредоточена върху хората от местата, които е посещавала през последните години. Една от сериите се казва "Лицата извън медиите“, която показва потрети от улиците на Иран и Пакистан, а другата серия е за хората на Истанбул през нейния уникален поглед“, казва фотографът.
Серията, която Емануил Трейман представя, носи причудливото заглавие "Мастилото на живота“. Реално са снимани хора с татуировки, като едновременно с това с тях са направени и интервюта, в които те разказват историята, провокирала всяка татуировка.
"Всеки, който е осъзнал интереса си да се изразява, снимайки, може да дойде в нашата общност и да намери среда, в която да получава нови знания, нови умения. Да се събере с хора, които това ги вълнува, да снима и да получава някакво поле за изява под формата на изложби като тази“, твърди Емануил Трейман.
През октомври предстои обявяването на инициатива на "Photoworld". За създаването на среда за творчески обмен на хората, които имат мотивацията и имат донякъде знанията. Но нямат този последен тласък, тази среда, която да им помага да вървят напред.
Фотографът Емануил Трейман посочва, че "изложбата е първата от четири, които ще бъдат реализирани в рамките на тази и следващата година. Те дават възможност този тип любителско изкуство да бъде представено по най-добрия начин".
Посланието на деня от майстора на сенките Емануил Трейман е, че "фотографията е един процес, който те кара да спреш и да се загледаш в света наоколо и да намериш онези неща в него, които са важни за теб. Да ги вкараш в рамка и да можеш споделиш с останалите. Каня всички, да спрете за малко, да погледнете света наоколо и да оцените важните за вас неща и да ги споделите с хората“.Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg