Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Майка" е най-добрият филм на "Златна роза" 2022

Снимка: "Златна роза"

Филмът "Майка" на Зорница София е големият победител на 40-ия юбилеен фестивал на българския игрален филм "Златна роза". Историята, която разказва за майчинството като избор и начин да направиш света по-добро място, имаше своята световна премиера именно във Варна. "Майка" беше и първото българско предложение за чуждоезичен "Оскар" тази година.

Операторът на кинопродукцията, спечелила приза за най-добър филм, Крум Родригес, също получи награда. Той беше отличен с диплом за тихото навлизане на камерата в същността на сюжета.

Филмът се базира на факти от живота на Елена Панайотова – театрален режисьор, педагог и продуцент, основател на "Лятна театрална академия за деца в риск" в Широка лъка и международната програма "Артисти за деца" в Кения. Проектите ѝ, които тя ръководи в сферата на изкуството и образованието, въвличат над 200 артисти и 5000 деца и младежи от четири континента. В тази нейна реалност ни въвлича и сюжетът на "Майка". Филмът е игрална драма с елемент на документалност.

Видовата му характеристика обаче е важна дотолкова, доколкото дообогатява историята и идеята. "Майка" носи силен художествен потенциал. Наблюдава се смела хибридна работа, в която художествените допълнения в действителната история, на която се основава филмът, не я пропукват, а затвърждават посланията ѝ. И макар като зрител да не можеш да останеш равнодушен към средата и начина, по който тя влияе – както през персонажите във филма, така и през личната емоционалност на всеки човек, най-голямата истинност в киноисторията идва от неподправеността на децата с диви сърца и очи, които не играят, а са себе си. В следствие на това "Майка" е резултат от един жив и автентичен снимачен процес, който води до реализъм.

Филмът показва, че изкуството прави чудеса и създава от хората мечтатели, но преди всичко служи като пример за това как една жена може да превърне травмата си в триумф. Той ни учи какво означава не да станеш, а да бъдеш майка.

Затова и в звуковия файл режисьорката Зорница София разказва кога настъпва всъщност раждането на майката.

Децата от Широка Лъка и гетото на Кибера, Кения също получиха награда от журито на "Златна роза" за своите отворени и добри сърца. Дария Симеонова, която се превъплъщава в ролята на жената, избрала да бъде майка – Елена Майер, се качи на сцената на фестивала, за да благодари на истинската Елена, но Панайотова, че е живяла достойно за филм, и то при получаването на наградата за "Най-добра женска роля".

Разговорът с нея също започва от това кога настъпва раждането на една майка.

Снимка – "Златна роза"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поезията на Ани Илков излезе във внушителен том

Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън".  Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година.  Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..

публикувано на 06.02.25 в 15:57

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40