Филмът "Майка" на Зорница София е големият победител на 40-ия юбилеен фестивал на българския игрален филм "Златна роза". Историята, която разказва за майчинството като избор и начин да направиш света по-добро място, имаше своята световна премиера именно във Варна. "Майка" беше и първото българско предложение за чуждоезичен "Оскар" тази година.
Операторът на кинопродукцията, спечелила приза за най-добър филм, Крум Родригес, също получи награда. Той беше отличен с диплом за тихото навлизане на камерата в същността на сюжета.
Филмът се базира на факти от живота на Елена Панайотова – театрален режисьор, педагог и продуцент, основател на "Лятна театрална академия за деца в риск" в Широка лъка и международната програма "Артисти за деца" в Кения. Проектите ѝ, които тя ръководи в сферата на изкуството и образованието, въвличат над 200 артисти и 5000 деца и младежи от четири континента. В тази нейна реалност ни въвлича и сюжетът на "Майка". Филмът е игрална драма с елемент на документалност.
Видовата му характеристика обаче е важна дотолкова, доколкото дообогатява историята и идеята. "Майка" носи силен художествен потенциал. Наблюдава се смела хибридна работа, в която художествените допълнения в действителната история, на която се основава филмът, не я пропукват, а затвърждават посланията ѝ. И макар като зрител да не можеш да останеш равнодушен към средата и начина, по който тя влияе – както през персонажите във филма, така и през личната емоционалност на всеки човек, най-голямата истинност в киноисторията идва от неподправеността на децата с диви сърца и очи, които не играят, а са себе си. В следствие на това "Майка" е резултат от един жив и автентичен снимачен процес, който води до реализъм.
Филмът показва, че изкуството прави чудеса и създава от хората мечтатели, но преди всичко служи като пример за това как една жена може да превърне травмата си в триумф. Той ни учи какво означава не да станеш, а да бъдеш майка.
Затова и в звуковия файл режисьорката Зорница София разказва кога настъпва всъщност раждането на майката.
Децата от Широка Лъка и гетото на Кибера, Кения също получиха награда от журито на "Златна роза" за своите отворени и добри сърца. Дария Симеонова, която се превъплъщава в ролята на жената, избрала да бъде майка – Елена Майер, се качи на сцената на фестивала, за да благодари на истинската Елена, но Панайотова, че е живяла достойно за филм, и то при получаването на наградата за "Най-добра женска роля".
Разговорът с нея също започва от това кога настъпва раждането на една майка.
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg