Седмицата на скандинавското кино се завръща след двегодишна пауза. От 3 до 7 октомври в Дома на киното фестивалът, наследник на "Северно сияние“, ще предложи вълнуващи филмови истории, обединени под мотото "Светът на жените“. Програмата представя 11 филма в 5 поредни вечери, посветени на киното на Норвегия, Финландия, Швеция, Дания, като за първи път са включени и филми от Исландия.
Голяма част от заглавията в Седмицата на скандинавското кино са сред най-награждаваните филми на Севера за последните години, други са забавни комедии, които ще замислят зрителите, докато ги разсмиват.
"Това е, вярвам, интересното на този фестивал – че филмите са репрезентативни за своите държави. Това не са филми, заснети от тези държави, които обаче разказват за истории извън тях. Напротив, старал съм се да избере филми, които ни потапят съответно в Норвегия, Финландия, Швеция, Дания и Исландия, и така за една вечер да можем да разберем малко повече за тези хора, за културата им и за света, който обитават. И то съвременен свят“, каза за "Артефир“ Христо Христозов, програмен директор на Дома на киното.
Седмицата на скандинавското кино започва тази вечер от 18:30 часа с норвежкото предложение за "Оскар“ от 2020 година "Надежда“. С него режисьорката му Мария Сьодал ни разказва затрогващата история на една жена, изправена пред тежка диагноза. Въпреки сериозната си тематика, филмът вълнува, разсмива и оставя усещане за надежда – нещо, което е повече от необходимо на българските зрители днес.
Другият филм от Норвегия, който ще бъде прожектиран в рамките на фестивала същата вечер, е миналогодишната номинация на страната за "Оскар", която достигна и до финалните пет на Академията – "Най-лошата личност на света“ на режисьора Йоаким Триер.
Финландия ще бъде представена на 4 октомври с екодрамата "Горският гигант“ и комедията "Корави мадами“ – филм, който показва желанието за живот на едни възрастни дами.
На следващия ден, 5 октомври, ще бъдат прожектирани шведските филми "Чартър“ с режисьор Аманда Кернел, предложен за "Оскар“ за 2020 година, и "Най-красивото момче на света“, който миналата година взе голямата награда за най-добър филм на фестивала "Master of Art“.
И тъй като жените не могат без мъжете, в четвъртък, 6 октомври, ще бъдат показани два филма от Дания с участието на Мадс Микелсен – "Още по едно“ на Томас Винтерберг и "Рицари на справедливостта“ на Андерс Томас Йенсен. В същия ден ще се прожектира и филмът на Жанет Нордал "Дива земя“, пожънал успех на "Берлинале“ 2020.
Във финалната вечер на седмицата, посветена на скандинавското кино – 7 октомври, Исландия за първи път ще представи у нас женската комедия "Stitch n’ Bitch“ на Гага Йорнсдотир и филма на носителя на специални награди от Кан и Европейската филмова академия Валдимар Йохансон "Агнец“, който е последното исландско предложение за "Оскар“.
Подробности за сюжетите на филмите в програмата на тазгодишната Седмица на скандинавското кино чуйте от Христо Христозов в звуковия файл.
Снимки – Седмица на скандинавското кино
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg