Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Контемпо с нова визия и концепция от началото на октомври 2022

Контемпо се трансформира в предаване за композитори от XX и XXI век, които творят във всички съвременни класически жанрове. Подготвя се от екип, който под формата на отделни рубрики всеки сезон актуализира различни теми. В рамките на предаването слушателите могат да очакват:

• Световни премиери на български и чужди творби
• Произведения от членове на Съюза на българските композитори
• Творби от жени композитори
• Филмова музика
• Музика от видео игри

В рубриката "Композитор на месеца" подробно се разглежда творчеството на един реномиран автор. Веднъж в месеца звучат концерти, получени по линия на международния обмен на Еврорадио. Екипът на предаването е в състав: Петя Габрова – водеща, Цветана Тончева и Цветелина Начева – редактори.

В първото издание на обновеното "Контемпо" с радост и благодарност посрещаме първия гост за новия артистичен сезон – проф. Велислав Заимов.

Той е автор на творби в почти всички жанрове: 17 симфонии, 24 концерта за различни инструменти, 8 симфонични фантазии, Реквием за солисти, хор и оркестър, над 150 камерни творби за различни състави; произведения за хор, орган, струнен оркестър, духов оркестър, за вокално-инструментални състави. Негови творби са изпълнявани на международните фестивали "Линия на времето" в Риека, "Московска есен", "Violoncello" – Брюксел, "Седмица на съвременната музика" – Букурещ, "Българска музика" в Университета на град Блумингтън в САЩ, "Meridian" – Букурещ, "Музикални премиери" – Киев, "Европа в музиката" - Брюксел. Композиторът има записи, продуцирани от БНР и в сборни компактдискове. Носител е на втора награда от "Зимни музикални вечери" през 1984 г. за Концерт за цигулка и оркестър и втора награда на конкурса за литургични песнопения "Нека бъдем по-добри" за "Во царствии твоем" през 1995 г. Характерен белег на музикалния му език е свободното претворяване на утвърдени жанрови модели и оригиналното използване на тембъра, който има важна драматургична роля.


Велислав Заимов работи като преподавател по композиция, четене на партитури, съвременни композиционни техники, симфонична и духова оркестрация и инструментознание. Преподава в Националното музикално училище "Любомир Пипков" и Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София, както и в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" в Пловдив. Велислав Заимов е бил главен секретар на Съюза на българските композитори от 1999 до 2005 г., а след това е избран за председател до 2011. През всички тези години той има сериозен принос за престижа и влиянието на творческата организация. Съдейства на много млади композитори да представят творбите си в сградата на съюза.
Разговорът засяга много теми. Освен негова музика, припомняме и композиции на негови учители и вдъхновители – големите български творци Марин Големинов и Димитър Тъпков.


Не пропускайте да чуете цялото предаване в сряда – 5 октомври, от 19.30 часа.
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05