Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Болката отляво...

Проф. Пламен Гацов в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Кирил Чобанов

Традиционно използваме поетичната фраза в разговорите за кардиология и сърдечно-съдови болести. Защото тежката патология, която бележи и най-висока смъртност сред българите, изисква по-деликатен подход. Гостът в студиото проф. Пламен Гацов подчерта, че до голяма степен здравото сърце е отговорност на всеки човек – от начина му на живот, хранене, работа, стрес, почивка, психологически статус. И напомни, че въпреки големия напредък на медицината и фармацевтичната индустрия, сърдечно-съдовият риск остава висок и труден за овладяване.

В изданието "За здравето" на 8 октомври чухме и втората част от интервюто с проф. Асен Дудов – за рисковете, превенцията и лечението на най-разпространените онкологични заболявания. Акцентът бе върху рака на гърдата и рака на простатата – две коварни болести, които атакуват съответно жени и мъже.

В продължилата дискусия с проф. Гацов по темата се включи и д-р Анета Аничкина – защо кардиолозите и лекарите от други специалности не препращат пациентите си към психиатър, когато очевидно става дума за психо-соматично разстройство? – попита тя. И последва дискусия за комплексната анамнеза и лечение на пациенти с психични проблеми, които страдат и се оплакват от различни болести.

В края на изданието проф. Румен Кастелов – ортопед и травматолог от Медицинския институт на МВР, като следващ гост на "За здравето" по желание на слушателите, той очерта основните теми за разговор на 15 октомври – как да преценим точното лекарство или хранителна добавка за лечение на ставите, кога и как да пристъпим към ендопротезиране?

Екипът ни продължава с поредицата, подсказана от слушателите: след разговорите на тема "психиатрия" и "кардиология", следващите гости ще бъдат от областите ортопедия, съдова хирургия, дерматология, гастроентерология...
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят на мозайките в турския град Шанлъурфа представя една от най-ценните колекции на мозаечното изкуство

Какви истории разказват мозайките

Музеят на мозайките в град Шанлъурфа е нов музей, но съхранява едни от най-добрите образци на древното мозаечно изкуство. През 2006 г., по време на строителни дейности, на това място е открит голям римски комплекс и по-късно е изграден музеят. Разположен е на голяма площ – от близо 6 декара, и днес тук могат да се видят множество изображения на..

публикувано на 02.08.24 в 14:10
доц. Катя Михайлова

Необходимо е експерти достоверно да оценят културното ни наследство

България е домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Българската страна издигна кандидатурата си за председател и домакин, след като министърът на културата Найден Тодоров проведе поредица от срещи с делегати от различните държави, на които се установи положителна нагласа и желание да подкрепят България...

публикувано на 02.08.24 в 11:18

Разказ за Алиолувата къща в Казанлък

Алиолувата къща в Казанлък е паметник на културата и своеобразен културен център, в който сега, в разгара на лятото, текат театрални репетиции. Тя е построена в средата на 19 век от български майстори за богат турски бей, а днес се приема, че Алиолувата къща е една от най-интересните къщи в града и е обявена за паметник на културата с местно значение...

публикувано на 02.08.24 в 08:05
доц. Любомир Цонев

Добре е в България да се създаде лаборатория за луминесцентно датиране

"Луминесцентното датиране е свързано с тъй наречените "дозиметри" в атомната физика, та за това този метод използва изследването на естествените кварцови песъчинки, които се намират навсякъде около нас, като природни дозиметри", разказва в предаването "Следобед за любопитните" физикът доц. Любомир Цонев. "Тези частици, – допълва той, – могат да..

публикувано на 01.08.24 в 09:35

Антарктида – познатата и непозната земя: 2 епизод – Българската база

С думите на инж. Петър Сапунджиев, инженер по електроника, започваме втория епизод за Антарктида на Радиоенциклопедия, в който ще разкажем повече за базата ни на остров Ливингстън. Инж. Сапунджиев се запознава по-подробно с дейността на Българския антарктически институт, докато работи върху специално измервателно устройство, необходимо за базата ни на..

публикувано на 30.07.24 в 16:30