Традиционно използваме поетичната фраза в разговорите за кардиология и сърдечно-съдови болести. Защото тежката патология, която бележи и най-висока смъртност сред българите, изисква по-деликатен подход. Гостът в студиото проф. Пламен Гацов подчерта, че до голяма степен здравото сърце е отговорност на всеки човек – от начина му на живот, хранене, работа, стрес, почивка, психологически статус. И напомни, че въпреки големия напредък на медицината и фармацевтичната индустрия, сърдечно-съдовият риск остава висок и труден за овладяване.
В изданието "За здравето" на 8 октомври чухме и втората част от интервюто с проф. Асен Дудов – за рисковете, превенцията и лечението на най-разпространените онкологични заболявания. Акцентът бе върху рака на гърдата и рака на простатата – две коварни болести, които атакуват съответно жени и мъже.
В продължилата дискусия с проф. Гацов по темата се включи и д-р Анета Аничкина – защо кардиолозите и лекарите от други специалности не препращат пациентите си към психиатър, когато очевидно става дума за психо-соматично разстройство? – попита тя. И последва дискусия за комплексната анамнеза и лечение на пациенти с психични проблеми, които страдат и се оплакват от различни болести.
В края на изданието проф. Румен Кастелов – ортопед и травматолог от Медицинския институт на МВР, като следващ гост на "За здравето" по желание на слушателите, той очерта основните теми за разговор на 15 октомври – как да преценим точното лекарство или хранителна добавка за лечение на ставите, кога и как да пристъпим към ендопротезиране?
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg