Най-новото музикално предаване по програма "Христо Ботев" продължава и този вторник (11 октомври) с издание, посветено на 40-годишнината от основаването на Академията за старинна музика - Берлин: камерен оркестър, свирещ на исторически инструменти, който със създаването си в Източен Берлин през 1982 дава необходимия импулс за разрастване на направлението за ранна музика в Източногерманската република. Две години по-късно Академията вече изнася регулярни концерти в Концертхаус Берлин, а през 1987 излиза и първият албум на състава. Това е само началото на бурна звукозаписна дейност, която ще бъде отличена с много награди като "Грамофон", "Златен диапазон" и "Грами".
Чрез екслузивно интервю с драматурга на състава – Линус Бикман, ще запознаем българската радиоаудитория с начина на опериране на оркестъра, специалните проекти, с които музикантите привличат нова аудитория, както и бъдещите им планове.
При изпълнението на ранна музика съставите, придържащи се към исторически информираните изпълнителски практики, са изправени пред избора дали да свирят директно от факсимилета на първоизточниците, или да си изготвят модерни транскрипции на произведенията, които да са по-лесни за четене. Ето какво сподели Линус Бикман за подхода на Академията за старинна музика – Берлин:
"Зависи. Понякога свирим директно от факсимилета на първоизточниците, ако са четими. Това всъщност е най-големият проблем – ако писачът или композиторът са нанасяли множество поправки, често оригиналът е изключително труден за четене. В такива моменти се налага да се допитваме до експерти. За мен като драматург това също е важен въпрос, защото музиката започва с партитурата. Често се налага да проверяваме в колко източника може да бъде намерено едно произведение или дали няма по-ранна версия на творбата и да ги сравняваме, за да решим какво да изпълним. Например преди две седмици представихме музика от Йохан Фридрих Агрикола и това най-вероятно беше първото изпълнение за последните 250 години на неговите Веспри. Имахме сравнително добри нотни материали, но въпреки това отново присъстваха много грешки, допуснати от копистите. В този смисъл ранната музика представлява жив обект".
За да чуете какво още каза Линус Бикман, както и за да се потопите в света на ранната музика със записи на Академията за старинна музика - Берлин на произведения от Глук, Телеман, Хендел, Порпора и Пърсел, не пропускайте предаването "Музика хисторика" този вторник (11 октомври) в 23 часа.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg