Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Елизабет и тронът на Медния град" – съвременност и история в книга за деца

Петър Голийски
Снимка: Ангелина Грозева

Преплитане на история, фантастика и популярни трендове прави авторът Петър Голийски в новата си книга – "Елизабет и тронът на медния град". Книгата е продължение на историята за Бети от първата част на романа – "Елизабет и тайната на живота вода", където се преплитат българският фолклор, легенди и митове с фентъзи елементи.

Едно съвсем обикновено момиченце, което обича да ходи на кино, да ѝ купуват несесери в крещящи цветове и ненужни скрънчита и мечтае да има YuoTube канал. Само дето преди три месеца Бети се бе върнала от пътешествие във Вълшебната страна, където бе успяла да открие Живата вода и да помогне на болната си майка с нея. Лошото е, че никой не ѝ вярва. Е, не точно никой. Като разказва за приключенията си на вуйчо си, той я води в Народната библиотека, от където да вземат ръкописа на Константин. Той разказва историята на Ибрис и Изидор Франка, на Медния град и една надвиснала беда. Не щеш ли, Елизабет отново се озовава във Вълшебната страна с нова мисия – да помогне на арварите, като задейства защитата на Медния храм. Очакват я приключения, змейове и един добър приятел, разказва авторът на книгата Петър Голийски:

"Елизабет от книгата има реален първообраз, дете на моя близка приятелка. Взех решение да пиша книги, в които тя е главният първообраз. А нейният вуйчо, който отива в Библиотеката с нея в самия сюжет, съм аз самия. В този ръкопис на Константин се разказва една неизвестна за историците версия за вярванията на богомилите, които се оказва, че са последователи и поклонници на главния отрицателен герой – Ирбис. Идеята за медния град идва от два източника. В първата книга имам много заемки от българския фолклор и от кавказкия. Акцентирах в употреба на мотиви и тяхната адаптация. Сега използвам и текстове от средновековни писмени източници. Идеята за Медния град идва от един византийски разказ от 9-ти век."

Героинята Елизабет авторът описва като едно ангелче дяволче, герой, който носи духа на децата днес, успява да се прикове към историята и да бъде в крак с времето. Друг централен обра в книгата е вуйчото на Елизабет, който се явява като нейн просветител. Ръкописът на Константин и посещението на Националната библиотека отключват действието към втората част. Интересни са приключенията на Бети и Боян в астрономическата кула и в дома на инженера. Боян е спътник и водач на Бети. Елизабет е градско дете. А Боян е раснал на открито, цял живот е бил в движение и е изключително полезен в пътешествията.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Филмът"Вчера" оживява на театрална сцена

На 27 септември в Открита сцена "Сълза и смях" е премиерата на спектакъла "Не бях аз" от Владо Даверов . Режисьор на постановката е Лиза Шопова, музиката е дело на Кирил Маричков, а сценографията на Анелия Райкова. Мултимедийният спектакъл е продължение на българския филм "Вчера" от 1987 г. с режисьор Иван Андонов и автор Владо Даверов...

публикувано на 20.07.24 в 09:05
Edinburgh Festival Fringe

Такива сме си

В редакция "Хумор и сатира" не сме безразлични за настроението на нашите слушатели и затова правим по силите си то да е подходящо поне по време на нашите предавания. Тази неделя веднага след новините в 18 часа усилията ни ще изкристализират в този вид: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от от..

публикувано на 19.07.24 в 16:50

Музиката в музиката е жива доказва "Бог Рок"

За концерт-спектакъла "Бог Рок"  в "Артефир" говорим с пеещият актьор  Филип Аврамов и с музиканта Калин Вельов . Един спектакъл, който в неделната вечер ще зарадва публиката на Sofia Summer fest Underground. Много неща са се променили в рок представлението за неговата дългогодишна история. Промените са за добро – вече участват и авторски..

публикувано на 19.07.24 в 14:20

Изложбата "Неонови цветя" – дисекция на неизбежната баналност

Вглеждане и дисекция на неизбежната баналност заедно с художничката Румяна Карастамова , която гостува в "Артефир", за да представи новата си изложба "Неонови цветя". Карастамова е преподавател в НХА, график, но в последния си проект се отдава на живописта. "Неонови цветя" е своеобразно продължение на графичния цикъл "Бетонни цветя", в който..

публикувано на 19.07.24 в 14:18
Цанко Дюстабанов

Цанко Дюстабанов и пътят към безсмъртието

Днес от габровския квартал "Нова махала" потегли 23-тият възпоменателен поход "По пътя на четата на Цанко Дюстабанов" . В "Нашият ден" чуваме думи за събитието, както и за личността на големия габровец, участник в Априлското въстание, Цанко Дюстабанов, от Милка Караджова , организатор и планински водач. Цанко Дюстабанов несъмнено е един от..

публикувано на 19.07.24 в 12:18