Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Сибила Маринова:

България има под трима донори на милион население

Добрата реанимация е тази, която има реализирани донорски ситуации

д-р Сибила Маринова
Снимка: личен архив

На 11 октомври, в знак на почит към донорите на органи, в Розовата градина на София бяха засадени 11 рози – какъвто е броят на донорските ситуации от началото на годината досега. Розовата градина в центъра на столицата е създадена от Министерството на здравеопазването и Изпълнителна агенция "Медицински надзор", по инициатива на Сдружение на пациентите с дихателна недостатъчност и белодробна трансплантация, като символ на признателност и благодарност към донорите и техните семейства.

"В България липсва идентификация на донорите. Ние сме под 3-ма донори на милион население. За сравнение средният брои донори на милион население в Европа е 18,4. Огромна разлика – не защото няма пациенти в мозъчна смърт, а защото те не се идентифицират“, това споделя  в "Нашият ден" д-р Сибила Маринова, началник на Отделението по реанимация в Областната болница във Велико Търново и координатор по донорството.

Д-р Сибила Маринова (четвърта от ляво на дясно) с колеги в областната болница във Велико Търново

Традиционно през втората седмица на октомври се говори за проблемите на донорството и трансплантациите в рамките на Европейската седмица на донорството. Според д-р Маринова трябва да има една Национална информационна кампания, която да е постоянна.

Големият проблем е в обучението на студентите по медицина. Трябва да се обхванат всички медицински специалности, за да може всеки един студент по медицина и всеки лекар в България да знае какво е мозъчна смърт, допълва тя.

"Другият голям проблем е липсата на организация в донорските бази. Не се докладват случаите на тежко мозъчно увреждане. Те се докладват на тримесечие ретроспективно. Нашата болница работи, защото сами сме направили тази организация, а тя трябва да е нормативно уредена, така че да съществува във всяка болница, която е донорска база", посочва д-р Сибила Маринова.  

Най-трудната задача пред координатора по донорство е разговорът с близките на потенциалния донор. Д-р Маринова твърди:  "Трудно е, защото в същия момент, в който обявяваш на близките, че техният близък е починал, трябва да поискаш от тях да дарят. Моята практика показва, че това е една надежда за тези хора и те го правят с радост, защото част от техния близък остава жива".

Целият разговор с д-р Сибила Маринова можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Личен архив
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35