В това издание на "Контемпо" представяме творби от родената в Арканзас през 1887 г. Флорънс Прайс – първата афроамериканка, чиято композиция е изпълнена от голям симфоничен оркестър.
Флорънс Прайс е родена в расово интегрирана общност в Литъл Рок, Арканзас, през 1887. На четири години свири на първия си клавирен рецитал, а на единадесет публикува първата си композиция – всичко това под ръководството на майка си. След като завършва гимназия, напуска Литъл Рок, за да учи в Консерваторията на Нова Англия. По съвет на майка си се представя за мексиканка и получава бакалавърска степен по музика през 1906 – единствена от 2000 студенти, които изучават две специалности: орган и пиано. След дипломирането си тя преподава една година в кампуса на презвитерианската академия "Котън Плант-Аркаделфия" в североизточен Арканзас, след това в "Шортър Колидж" в Литъл Рок, а от 1910 до 1912 г. – в университета "Кларк" в Атланта, преди да се върне в Литъл Рок, където дава частни уроци и се занимава с композиция.
Тя става първата чернокожа композиторка, чиято симфония е изпълнена от голям американски оркестър. Музикалният директор Фредерик Сток и Чикагският симфоничен оркестър представят световната премиера на нейната Симфония № 1 в ми минор на 15 юни 1933, в театър "Аудиториум" по време на изложението "Векът на прогреса" в Чикаго. Историческият концерт на 15 юни, озаглавен "Негърът в музиката", включва и произведения на Хари Бърли, Роланд Хейс, Самюъл Колридж-Тейлър и Джон Карпентър, изпълнени от пианистката Маргарет Бондс и тенора Роланд Хейс с оркестъра. Въпреки че тази премиера носи незабавно признание и слава на Флорънс Прайс, успехът ѝ като композитор не се очертава. Тя ще продължи да води трудна битка. Общността "Women's Voices for Change" споделя в публикация от 8 март 2013 г.: "Битка, много по-голяма от всяка война, която чистият талант и музикалните умения могат да спечелят. Това е битка, в която беше въвлечена цялата нация – опасна смес от сегрегация, закони на Джим Кроу, закостенял расизъм и сексизъм".
Същата съдба сполетява и сънародника на Прайс от Арканзас – Уилям Стийл. Много други ще последват тази съдба поради ширещия се ендемичен и системен расизъм. Днес ние отдаваме почит на творчеството, оставено от Флорънс Прайс за бъдещето.
Представяме и запис от концерт, състоял се на 8 март 2022 г. в Temple Church – Лондон, с участието на BBC Singers и органистката Анна Лапууд. Програмата включва вокални и инструментални пиеси от съвременни композиторки от Великобритания, САЩ и Канада, сред които саКристина Аракелян със"Star Fantasy" и Джун Никсън с "Alleluias", Керенса Бригс с "Hear My Prayer", Сара МакДоналд с трио върху "Attende Domine", Мелиса Дънфи с"I am the world", Сесилия МакДауъл с "Veni Creator" и Джудит Бингам с "Ave Virgo Sanctissima".
Не пропускайте да слушате цялото предаване тази сряда – 12 октомври, от 19.30 часа.
Снимки: @FlorenceBeatricePriceComposer, @BBCSingers
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg