Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В центъра на вниманието – жени композитори

Флорънс ПрайсВ това издание на "Контемпо" представяме творби от родената в Арканзас през 1887 г. Флорънс Прайс – първата афроамериканка, чиято композиция е изпълнена от голям симфоничен оркестър.

Флорънс Прайс е родена в расово интегрирана общност в Литъл Рок, Арканзас, през 1887. На четири години свири на първия си клавирен рецитал, а на единадесет публикува първата си композиция – всичко това под ръководството на майка си. След като завършва гимназия, напуска Литъл Рок, за да учи в Консерваторията на Нова Англия. По съвет на майка си се представя за мексиканка и получава бакалавърска степен по музика през 1906 – единствена от 2000 студенти, които изучават две специалности: орган и пиано. След дипломирането си тя преподава една година в кампуса на презвитерианската академия "Котън Плант-Аркаделфия" в североизточен Арканзас, след това в "Шортър Колидж" в Литъл Рок, а от 1910 до 1912 г. – в университета "Кларк" в Атланта, преди да се върне в Литъл Рок, където дава частни уроци и се занимава с композиция.

Тя става първата чернокожа композиторка, чиято симфония е изпълнена от голям американски оркестър. Музикалният директор Фредерик Сток и Чикагският симфоничен оркестър представят световната премиера на нейната Симфония № 1 в ми минор на 15 юни 1933, в театър "Аудиториум" по време на изложението "Векът на прогреса" в Чикаго. Историческият концерт на 15 юни, озаглавен "Негърът в музиката", включва и произведения на Хари Бърли, Роланд Хейс, Самюъл Колридж-Тейлър и Джон Карпентър, изпълнени от пианистката Маргарет Бондс и тенора Роланд Хейс с оркестъра. Въпреки че тази премиера носи незабавно признание и слава на Флорънс Прайс, успехът ѝ като композитор не се очертава. Тя ще продължи да води трудна битка. Общността "Women's Voices for Change" споделя в публикация от 8 март 2013 г.: "Битка, много по-голяма от всяка война, която чистият талант и музикалните умения могат да спечелят. Това е битка, в която беше въвлечена цялата нация – опасна смес от сегрегация, закони на Джим Кроу, закостенял расизъм и сексизъм".

Същата съдба сполетява и сънародника на Прайс от Арканзас – Уилям Стийл. Много други ще последват тази съдба поради ширещия се ендемичен и системен расизъм. Днес ние отдаваме почит на творчеството, оставено от Флорънс Прайс за бъдещето.


Представяме и запис от концерт, състоял се на 8 март 2022 г. в Temple Church – Лондон, с участието на BBC Singers и органистката Анна Лапууд. Програмата включва вокални и инструментални пиеси от съвременни композиторки от Великобритания, САЩ и Канада, сред които саКристина Аракелян със"Star Fantasy" и Джун Никсън с "Alleluias", Керенса Бригс с "Hear My Prayer", Сара МакДоналд с трио върху "Attende Domine", Мелиса Дънфи с"I am the world", Сесилия МакДауъл с "Veni Creator" и Джудит Бингам с "Ave Virgo Sanctissima".

Не пропускайте да слушате цялото предаване тази сряда – 12 октомври, от 19.30 часа.

Снимки: @FlorenceBeatricePriceComposer, @BBCSingers

По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Белгия аплодира оперни шедьоври на Глук

Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен се игра "Ифигения в Таврида", а в концертната зала Bozar в Брюксел зрителите видяха "Орфей и Евридика". През XVIII век в оперния жанр се установява традиция вокалните партии да са подчертано..

публикувано на 01.12.24 в 07:55

"Калас и Онасис" – опера-мюзикъл за любов, ревност и предателство

На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..

публикувано на 30.11.24 в 08:50

Александрина Милчева на 90 години

"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..

публикувано на 30.11.24 в 08:10
Бубакар Траоре на Международната конференция PIN в Скопие, 28 ноември 2024

Най-великият жив блусмен от Мали с концерт в София

Бубакар Траоре  (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..

публикувано на 29.11.24 в 20:07

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 декември 2024

1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...

публикувано на 29.11.24 в 11:42