Съвременната медицина налага трансплантацията като единственото животоспасяващо лечение при терминална фаза на органна недостатъчност. От изключително значение е България да има работеща Национална програма за развитие на донорството и трансплантациите, но тя седи някъде на хартия.
"За съжаление тази, така добре рекламирана Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията, която стартира през 2019 г., стигна до момента, в който дойде пандемията и всичко замръзна. Най-лошото, което се случи, е, че имаше опция много български лекари и медицински сестри да бъдат обучавани в рамките на тази програма, но така това и не се случи“, посочва Наталия Маева, зам.-председател на Националната пациентска организация и председател на секция “Редки болести и трансплантации“.
Изпълнителнта агенция "Медицински надзор" и Министерството на здравеопазването продължават да мълчат деликатно относно финализиране на обучението на лекарите, които тук трябва да наблюдават белодробно трансплантираните пациенти в Университетската болница във Виена, допълва Маева.
"Влизането в новия ми живот през първите два месеца беше свързано с разговори с моите бели дробове и ги питах, как се чувствате в моето тяло. Беше ли ви интересно с мен? Опитвах се по някакъв нестандартен начин да свикна с частта, която ме върна към нормалния, към активния живот. Радвам се, че всеки ден мога да правя дълги разходки, защото това ми липсваше 7 години", посочва Наталия Маева.
Посланието
"Дарявайки частица от вашия роднина, вие правите невероятен подарък на друг човек, който ще продължи да живее активно и ще се грижи прекрасно за този подарък. Това е най-безценният подарък, който човек може да направи на друг човек. За хората, които са в листата на чакащите, бих казала, опитайте се да бъдете позитивни. Вярвайте, че и вашето чудо ще дойде, но се опитайте да бъдете в добра физическа кондиция, когато дойде денят „Т“ ", споделя Наталия Маева.
Целия разговор с Наталия Маева можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: ИАМН
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху дивите животни. Сигналът бе подаден чрез публикация в социалните мрежи с многозначителното заглавие "За пиратките, фойерверките, празниците, хората и животните...". В навечерието на новата година екипът..
Каква е връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса. Доколко важна част от живота на човека е вярата? Как приема религиозните си убеждения? Дали се осланя на Бога в трудна ситуация, или разчитате на собствените си усилия? Дали се стреми към по-близко общение с Бога? За..
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg