Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Вампир" – дебютна стихосбирка на Васил Валери Витанов

Снимка: Ангелина Грозева

"Вампир" е името на дебютната стихосбирка на поета Васил Валери Витанов, книгата е под редакцията на поета и преподавател Марин Бодаков, който ни напусна наскоро, а илюстрациите са в стила на колажната и комикс техника и са дело на Карина Добрева. "По дъното", "Смешни гробища", "Далече и нагоре" са част от заглавията в стихосбирката, а стиховете са една изповед на младия съвременен човек към света и към любимата. Васил борави със символите от реалния живот, за да ги предаде метонимно като светоусещане на героя си, разказва Васил Валери Витанов:

"При създаването на стихотворението "Вампир" излезе голяма горска алегория и изключително красив разказ в крайна сметка. Гъбата е обединяващ образ на всичко тривиално. Обичам да си играя с метафорите – създаваш ги и ги връщаш обратно на битово ниво. Елементът на хумора е много ценен в творбите ми. Стигаш до една строфа и след това решаваш да си поиграеш малко. Опит да събера хаоса и да го преразкажа малко или много са стиховете ми. А хаоса е и хубаво, и лошо. Естествено любов има в работите ми."


Редактор на книгата е поета и преподавател Марин Бодаков, който загубихме наскоро. С него Васил се среща чрез общи познати и цени много малкото, но значими за него срещи с Марин Бодаков. В стихосбирката има и едно стихотворение, което е посветено на него – "НННС", то завършва със строфите – "спокоен съм и плача, криейки се от смъртта". Илюстрациите към стиховете са на Карина Добрева, в тях има комикс елемент, техника на колаж, тя ги подготвя по самите стихове. Стихосбирката започва със стихотворението "Април", със символа на времето, на града и на ножицата, за да предадете вътрешния свят на обичащия мъж и може би предопределеността на живота. В стихотворението "Вампир" Васил използва гъбата като метонимия на живота.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Близо и далеч" – артпроект на Виолета Апостолова-Лети

Париж – като родно място и дом на фотографското и филмово изкуство. Париж, този световен град винаги е бил магичен, разгръщаш се разговор във дългото време на нашите емоции. В "Артефир" ви представяме резултата от една творческа резиденция, благодарение на конкурс на СБХ за пребиваване в прочутите ателиета на "Сите де зар" в Париж, където е била..

публикувано на 16.07.24 в 17:45
Бойко Богданов

Драматургиите на Бойо – разговори със себе си

В епизод 552 "Трамвай по желание" среща своята публика за пореден път с една от най-ярките фигури на българския театър – режисьора Бойко Богданов. Както е известно, Бойко също така е поет, разказвач, администратор, оперен постановчик, балетмайстор, композитор. В "Трамвая" той е гостувал в различни свои сценични превъплъщения и поприща, включително и..

публикувано на 16.07.24 в 17:00
Кадър от филма „Ята пилигрими“.

Предстоят вълнуващи кинопътешествия

Август отново ще предложи вълнуващи вечерни пътувания по цял свят, благодарение на 11-ото издание на филмовия фестивал "Кино за пътешественици". Откриването ще бъде на 1 август , когато Здравко Григоров и Ангел Хаджийски ще споделят за своето африканско пътешествие продължило над два месеца, което обхваща страните между Бенин и Сиера Леоне..

публикувано на 16.07.24 в 16:35

Концерти, спектакли, филми и детска програма на Sofia Summer Fest

За пета поредна година Sofia Summer Fest отваря вратите си в Южния парк II, за да посрещне всички почитатели на културните събития под открито небе в лятната столица. Тази година летният културен фестивал на София ще бъде открит с голям концерт на легендата Васил Найденов на 18 юли, а в следващите 30 дни жителите и гостите на града ще могат да се..

публикувано на 16.07.24 в 10:00
Аспарух Лешников

127 години от рождението на Аспарух Лешников - Ари

" Пях 40 години. Знам, че не съм живял напразно. Всеки човек трябва да обича работата си. Да пееш е прекрасно и затова аз обичах моята работа. За мен беше чест, нали? Защото оставих нещо на хората, без значение дали са германци, англичани, българи, французи, американци или други." Аспарух Лешников, 1975 г. Днес къща-музей "Кирково..

публикувано на 16.07.24 в 09:11