След наградата на Столична община за ярки постижения в "Съвременните перформативни и мултижанрови изкуства“ за 2021 година фондация "Човек с шапка“ отново организира единствения по рода си у нас фестивал на късометражните танцови филми. В събота, 15 октомври, от 17:30 часа в Дома на киното за втора поредна година "Фокус Кино Танц" ще представи ново поколение режисьори на танцовото кино в България, като прожектира дебютните филми на четиринайсетте студенти, взели участие в едногодишната обучителна програма на фондацията.
Тя включва поредица от практически задачи и теоретични лекции с ментори от България, САЩ, Великобритания и Европа. Като основни лектори сред тях се открояват Силвия Чернева, Стефани Ханджийска и Коста Каракашян. Именно те подбират и участниците във втория "Фокус Кино Танц" – хора със задълбоченост по отношение на разбирането за танца и авторския филм.
Студентите – една част от които професионалисти в различни области на танца, а друга – специалисти в различни сфери на изкуството, но с отношение към танца – създават филмите си чрез средствата на киното и екипната работа. Всеки от тях говори за възможностите на танца да надскочи общоприетата представа за изкуството на движението – не просто едно красиво тяло на сцената, а абстракция, която е навсякъде около нас.
"Танцовото кино може да представлява филм, който да съдържа танц, но може да бъде танцов и в своя подход на създаване. Може монтажът да бъде хореографски или пък да се проследява движението на някакъв предмет, дори облаците в небето могат да бъдат танц“, каза в "Артефир“ Стефани Ханджийска, хореограф, организатор на фестивала и председател на фондация "Човек с шапка". Тя отбеляза, че тази година „"Фокус Кино Танц", който е създаден във време на пандемия, за първи път се отваря за широката публика.
С второто си издание фестивалът затвърждава нуждата от това ново артистично направление за българската сцена, каквото се явява танцовото кино. А програмата му включва разнообразие от филми, в които танцът разгръща своя потенциал на всевъзможни локации – сред природата, в градска среда и в студио, където са създадени напълно нови светове. Сред четиринайсетте танцови филма има и анимация. Има и такъв, който се базира само на естествена звукова среда. Той е на студента Андреа Драгов, който също се включи в разговора за тазгодишното издание на "Фокус Кино Танц".
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимка – "Фокус Кино Танц"
На имения си ден – празник на Св. Екатерина, Катя Гецова представи в столичната галерия "Аросита" юбилейната си изложба. С нея тя отбеляза своите 80 години и 35 години от откриването на две станции на метрото в гр. Нагоя, Япония. Експозицията предлага фотографии от общ план и детайли. Катерина Димитрова (внучката на Катя Гецова) специално за..
Обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация, двама широко известни художници отправят сериозни провокации срещу общественото и политическо статукво днес чрез творби, понякога носещи рискове за самите автори. Изложбата "Изток/Запад" се открива на 26 ноември в Националната галерия "Квадрат..
Рубриката "Епизоди от живота" запознава слушателите на "Нашият ден" с тригодишна програма DreamUp на фондация BCouse. Програмата подкрепя организации, предоставящи социални услуги за уязвими деца и младежи. Целта е да подпомогне развитието, потенциала и социализацията на деца и младежи без родителски грижи, деца, жертви на насилие, или..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg