След наградата на Столична община за ярки постижения в "Съвременните перформативни и мултижанрови изкуства“ за 2021 година фондация "Човек с шапка“ отново организира единствения по рода си у нас фестивал на късометражните танцови филми. В събота, 15 октомври, от 17:30 часа в Дома на киното за втора поредна година "Фокус Кино Танц" ще представи ново поколение режисьори на танцовото кино в България, като прожектира дебютните филми на четиринайсетте студенти, взели участие в едногодишната обучителна програма на фондацията.
Тя включва поредица от практически задачи и теоретични лекции с ментори от България, САЩ, Великобритания и Европа. Като основни лектори сред тях се открояват Силвия Чернева, Стефани Ханджийска и Коста Каракашян. Именно те подбират и участниците във втория "Фокус Кино Танц" – хора със задълбоченост по отношение на разбирането за танца и авторския филм.
Студентите – една част от които професионалисти в различни области на танца, а друга – специалисти в различни сфери на изкуството, но с отношение към танца – създават филмите си чрез средствата на киното и екипната работа. Всеки от тях говори за възможностите на танца да надскочи общоприетата представа за изкуството на движението – не просто едно красиво тяло на сцената, а абстракция, която е навсякъде около нас.
"Танцовото кино може да представлява филм, който да съдържа танц, но може да бъде танцов и в своя подход на създаване. Може монтажът да бъде хореографски или пък да се проследява движението на някакъв предмет, дори облаците в небето могат да бъдат танц“, каза в "Артефир“ Стефани Ханджийска, хореограф, организатор на фестивала и председател на фондация "Човек с шапка". Тя отбеляза, че тази година „"Фокус Кино Танц", който е създаден във време на пандемия, за първи път се отваря за широката публика.
С второто си издание фестивалът затвърждава нуждата от това ново артистично направление за българската сцена, каквото се явява танцовото кино. А програмата му включва разнообразие от филми, в които танцът разгръща своя потенциал на всевъзможни локации – сред природата, в градска среда и в студио, където са създадени напълно нови светове. Сред четиринайсетте танцови филма има и анимация. Има и такъв, който се базира само на естествена звукова среда. Той е на студента Андреа Драгов, който също се включи в разговора за тазгодишното издание на "Фокус Кино Танц".
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимка – "Фокус Кино Танц"
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата предизвикали написването на нейната нова седма стихосбирка "Хляб, любов и други ангели". В нея тя разговаря директно с читателя. Непринуденият тон и темите, свързани с вълненията на повечето хора, правят..
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg