Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добромира Костова: Проектът за пробив на водната палата в Пловдив прилича на корупционна схема

| обновено на 28.10.22 в 08:32
Снимка: bg.wikipedia.org/wiki/Пловдив

Защо проект в Пловдив има белези на корупционна схема и предизвиква вълна от недоволство?

Спорният проект е “Пробив на водна палата – Транспортен възел на две нива за връзка на бул. Цар Борис ІІІ Обединител и бул. Марица – юг и основен ремонт на бул. „Руски” – в участъка от кръстовище на Централна гара до бул. ”Шести септември”.

“Зелено движение“ изрази остра позиция срещу него. Според движението и гражданите на града той е концептуално сбъркан, вреден за качеството на въздуха, зелената система и градската среда. Пробивът ще има негативно въздействие върху качеството на въздуха, което ще вкара още повече автомобили в централната градска част“, смятат от движението.

Нещо повече тази градска магистрала минава буквално под прозорците на едно от най-големите пловдивски училища и игрища, където спортуват над 2000 деца. В проекта е заложено и премахването на дълготрайна дървесна растителност, зелена зона по действащия общ устройствен план на града.

“Кметът и администрацията в Пловдив заявиха желание да изтеглят 130 млн. лева заем за важни инфраструктурни проекти. Тогава се проведе едно обществено обсъждане проформа, на което бяха представени набързо за около две-три минути някакви визуализации, които хората не разбраха“, казва в ефира на “Нашият ден“ Добромира Костова, съпредседател на “Зелено движение“, общински съветник в Пловдив, както и председател на Постоянната комисия устройство на територията и жилищна политика към общински съвет и допълва:

На базата на това обществено обсъждане Общинският съвет гласува четири или пет инфраструктурни проекта за Пловдив. Да бъде взет заем, за да се осъществят. Още тогава казахме, че информацията не е достатъчна, че не може да се вземе такова решение, особено, когато става въпрос за взимане на заем. Но така се случи, че мнозинството в Общинския съвет гласува този заем. По време на тази една година община Пловдив започна да осъществява един от проектите, въпросният пробив при водната палата, което е на едно от най-големите кръстовища в града. Той прави подземен пробив, това е буквално до самата река Марица.

Този проект се осъществява на тъмно, без тази информацията да достига нито до гражданите на Пловдив, нито до нас общинските съветници.

Имаше и съвет, който трябваше да следи как се изразходват средствата по заема, но Община Пловдив отказваше и не даваше информация за това какво ще представлява самият проект. В един момент всички бяхме изненадани, включително и ние общинските съветници с т.нар. първа копка.

Тогава изведнъж хората реагираха, става въпрос за нещо, което беше крито от обществото в продължение на една година, че вече се копае. Изсичат се дървета, цялата зона покрай река Марица буквално се унищожава. Така се стигна и до общественото недоволство.

Този проект категорично няма да доведе до подобрения на трафика, Пловдив има огромен проблем с трафика, но съвременните градоустройствени практики, неща, които вече са доказани от редица световни урбанисти, е, че проблеми с трафик не се борят чрез създаване на условия за още повече трафик, а чрез създаване на алтернативен начин за придвижване на гражданите.

Трябва да работим в посока на това да предлагаме алтернатива на хората доброволно да слязат от колите, а не като им създаваме още повече условия да се качват на тях. Този проект се прави уж, за да облекчи трафика, но фактически това, което ще се получи, е, че просто ще се концентрира още повече трафик в центъра на града, и ще има още по-замъръсен въздух, тъй като трафикът е половината от проблема на Пловдив за въздуха. Няма никаква градоустройствена мисъл в целия план“.

Защо проектът има белези на корупционна схема?

“На първо място, защото беше крит. От самото начало не можем да разберем защо толкова се крие това, което се прави по този проект. На второ място е това, че се извършва на инженеринг – нещо, което изключва конкуренцията и взимането на решения на светло. На трето място, защото аз лично бях член на обществения съвет, който с решение на Общински съвет трябваше да следи как се изразходват средствата по проекта. На нас информация как се изразходват средствата по проекта не ни беше дадена“, посочва още тя в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: wikipedia.org/wiki/Пловдив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25