Художничката и възпитаничката на Националната художествена академия – известната Мира Бъчварова, представя абстрактната изложба, инсталация и пърформанс – "Великолепното изкуство" в Деня на народните будители – 1-ви ноември. Експозицията включва платна в техниката на масло и акрил в експериментален стил в четири теми: Абстрактно изкуство – "Няма ме", Маслена техника – "Моя живот", Акрил – "Мъжете и аз", Африканска тема – живопис – "Гана".
Картините са рисувани в периода 2020-2022 г. Четката и платното на Мира се вдъхновяват от пътуванията ѝ в Африка, Колумбия и Сицилия, от мъжката сила и аура, от паралелите между животни и хора, българската традиция и съвременния поглед към нея. Художничката подчертава формата на лицето и го деструктурира чрез цветове. Често платната на Мира оживяват върху облекла по нейни специални и екстравагантни дизайнерски решения. С това тя доказва още веднъж, че изкуството е неизменна част от нас, като дори можем да облечем любимата си картина, споделя Мира:
"Самата тема за Африка е инспирирана от модата в Гана, второ от светлината, защото в Гана свети по различен начин слънцето, цветовете са толкова ярки, че дори не ми стигна палитрата да ги уловя. А жените са толкова изваяни, така че какво повече да иска един творец като вдъхновение. В другата тема съм наблегнала на това да разруша формата на лицето, дори красивият човек, въпреки че днес са различни критериите за красота, се опитах да си представя отвътре човека. Много цветове и различни четки съм вложила. Доста пъти рисувам портрети на моето куче, което е черно, но винаги го рисувам цветно, може би такава му е душата. Някои от картините са рисувани на конюшнята, представете си ме с голям статив, четка, платно и боя."
В акрил Мира представя темата "Мъжете и аз", мъжката сила и аура я вдъхновяват по различен начин, обича да смесва образите на животни и хора, набляга на деконструиране на формата на лицето чрез цветовете. Темата на маслената техника е "Моя живот".
Абстрактното изкуство е обобщено под темата "Няма ме", там се забелязва една игра на цветове. Любима тема за Мира са и конете, които са мост между земята и небето в митологията. В изложбата ще има и специален пърформанс. Изложбата в The Steps ще продължи в голямата зала до 4 ноември 2022 г., а в мецанина до 13.11.2022 г.
Мира Бъчварова е член на Съюза на Българските художници. Завършила е Националната художествена академия "Николай Павлович" – София, специалност "Художествено и пространствено оформление" при проф. Лозанов, проф. Йонов 2000 г., Образователна-квалификационна степен – магистър. Средното си образование завършва в Техникум по облекло и дизайн "Вела Благоева", специалност "Технолог на облеклото". Тази година Мира Бъчварова бе първият дизайнер, който представи на "catwalk" подиумът на Fashion week, театрални костюми, с което успява да направи мост между изкуството на театъра и модата.
Снимки: личен архив на Мира Бъчварова, БНРИзвестният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg