Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За кръпките и Статуята на свободата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ако използваме теорията на огледалото за решаване на това уравнение, избираме, че получаваш като свойство признаците на това, в което се оглеждаш. Дали тъгата в очите на българина е свързана и с кръпките в околния пейзаж? Всъщност, има ли ги?

Майките с колички все така мъжки и стоически се борят за преодоляване на кръпки, дупки, опасни струпвания и недомислена инфраструктура, за да довършат дневната разхода, а децата в тези превозни средства се усмихват и гукат. Кога ли ще видят кръпките и с какво ще заменят усмивката?!

И след теорията на огледалото прилагаме теорията на свободата – свободният не се оглежда в кръпки, а в себе си. И някак не остарява тъжно. Изобщо не остарява, ако погледнем към Статуята на Свободата.

През 1878 главата ѝ е един от експонатите на Световното изложение в Париж. По-късно във времето 350 отделни части на огромната скулптура са натоварени в 214 сандъка и при крайно опасно плаване прекосяват Атлантическия океан. 

След пристигането ѝ на американска земя я сглобяват четири месеца. Официално издига глава на днешния ден през 1886 година.

Какво е видяла и какво предстои да види? Не само тя, а и всичките ѝ световни посестрими. Днес и утре отговор дават само свободните. Останалите се надяват да кърпят истината.

Репортаж от столичните улици  – чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20