Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Тодор Коларов: Нотариусите и адвокатите – "пазачи на портите" на финансовата система

Проектът "Light" – има ли юридическа компетентност за предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма

доц. д-р Тодор Коларов
Снимка: БНР

Борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма е във фокуса на вниманието на европейските юристи от години. На 25 октомври в Европейския парламент в Брюксел се проведе заключителна конференция по проекта "Light", който има за цел да повиши компетентността на адвокатите и нотариусите в сферата на предотвратяване на изпирането на пари в борбата с финансиране на тероризма. Дейностите по проекта "Light" включват подготвителна фаза, включваща оценка на прилагането на националното ниво на правото на ЕС в областта на предотвратяване на изпирането на пари, както и на разработване на методология и образователни материали, провеждане на обучителни дейности, включително и електронно обучение, минаха и четири обучителни семинара на високо ниво.

Какви са изводите и резултатите от проекта "Light" – има ли юридическа компетентност за предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма?

Доц. д-р Тодор Коларов, ръководител на департамент "Национална и международна сигурност" – Нов български университет, коментира конференцията в предаването "Законът и Темида":

"България участва в тази инициатива с още три държави на ЕС – Белгия, Испания и Италия. Целта на това изследване беше да се повиши квалификацията на нотариусите и адвокатите, за да могат те по-добре да познават своята роля като "пазачи на портите" на финансовата система, за да се предотврати изпирането на пари. А от друга страна, да се оцени и какви са слабостите и затрудненията, които те срещат. 

Тази конференция предизвика голям интерес, имаше както представители на ЕК, на Комитета, генералният директор на CEPLIS (The European Council of the Liberal Professions), така и представители на обществото на адвокатите и на нотариусите в Европа. Особено в процеса на предложения за обсъждане законодателен пакет в рамките на ЕС."

Чуйте цялото интервю с доц. д-р Тодор Коларов в звуковия файл.


Гост на "Законът и Темида" е и адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на предаването. Тя наблегна върху превенцията срещу изпирането на пари и борбата с финансирането на тероризма. 

"Целта на проекта "Light" е да се засили прилагането на мерки, както и да има обучение в разпознаването на случаи, в които може да се стигне до изпиране на пари. Етапите бяха четири – в Рим, в Брюксел, в София и в Мадрид. Следва да се обобщят изводите от разследването на нарушения и финансови престъпления. Също да се подкрепят новите законодателни мерки на ЕС."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – БНР


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бабино хоро за Бабинден в Негушево

Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с мисълта за идните поколения", казва секретарят на читалище "Възраждане-1922" Елка Радойновска. С какво са известни съвременните жители на Негушево, как живеят, за какво мечтаят и как премина..

публикувано на 21.01.25 в 12:11

Синан Фейзула: Защо е важно да започнем стаж още в университета?

В рубриката "Разговорът" инженер-механикът Синан Фейзула от компанията Festo споделя своите виждания за това как младите хора могат успешно да се реализират професионално. Той изтъква важността на ранното навлизане в професионалния сектор, ролята на екипа и значението на доброволчеството . Баланс между работа и образование Синан..

обновено на 21.01.25 в 11:58

AI като катализатор на глобална трансформация: Възможности и предизвикателства

Тучев разглежда темата за неизбежната социална трансформация, предизвикана от навлизането на изкуствения интелект (AI) в живота и бизнеса. Според него, човечеството е на прага на значителни промени, които ще засегнат не само технологиите, но и начина, по който функционират обществото, икономиката и геополитиката. Христо Тучев очертава три..

публикувано на 21.01.25 в 09:58
Радослав Диков, Антон Митов и Теодор Цеков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Международно ли е международното положение

От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..

публикувано на 20.01.25 в 18:18

Импулсът в мен: Стресът след ваканция

Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен".  Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..

публикувано на 20.01.25 в 15:46