Нов културно-исторически маршрут в София следва някои от най-интересните мозайки на града – от Античността до съвремието. На сайта mosaictoursofia.info туристи, както и жители на столицата, които се интересуват, могат да разберат местоположението и историята им и да отидат да ги разгледат.
Иван Василев, археолог и председател на фондация "Балканско наследство", която е инициатор за създаването на този маршрут, твърди, че погледът към културното наследство има нужда от нов подход: "Опитваме се да създадем връзка между наследството и миналото в неговото многообразие и съвремието. Всяко поколение ще намери отговори на различни въпроси. Това наследство е пред очите ни, но ние не го виждаме. Археологическите обекти са добре запазени, но имаме много културно наследство от ХХ век, което младите могат да видят с други очи."
Повече от десетилетие фондация "Балканско наследство" работи по запазване на античното мозаечно наследство. Тази седмица те бяха и домакин на Международната конференция на комитета за консервация и реставрация на мозайки в Пловдив. "Започвайки с мозайките, се запознахме с изключително интересни хора, които отвориха различни врати. С течение на времето забелязахме, че мозаечното наследство е едно от най-живописните и лесни за комуникация изкуства. Мозайките привличат окото и дърпат интереса на хората.“
Сред интересните мозаечни обекти в София са например тези във Физическия факултет на Софийския университет, в Националния дворец на културата, в Съдебната палата, както и античните образци.
Чуйте Иван Василев в "Какво се случва".
Снимки – mosaictoursofia.info
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg