В Деня на Черно море в галерия "Credo Bonum" се открива изложбата "Скрито море", която представя непознатите лица на Черно море и хората, които най-добре го познават: рибарите, като повдига въпроса: познаваме ли "нашето“ море наистина?
В медийното пространство темата за Черно море обикновено присъства в негативен контекст: свръхзастрояването, замърсяванията, а напоследък и войната. А нашите лични контакти с него най-често се изчерпват с кратката лятна ваканция, прекарана на претъпкан плаж.
На фона на всичко това "Скритото море" представя една друга черноморска реалност: изненадващо непозната, но не по-малко правдива. Дива. Сурова. И невероятно красива със своята автентичност.
С изложбата "Скрито море“ организаторите отправят важно послание: за да го наречем "наше“, първо трябва да опознаем Черно море. И чрез връзката си с него да припознаем грижата и опазването му за своя, лична кауза.
“Изложбата включва няколко неща – пейзажни фотографии, които представят няколко от най-непознатите диви и красиви места на нашето море, все още има такива места. Всяко лято организираме пешеходен поход с моите приятели, ходим по брега на морето. Правим го от две години, не сме минали местата, които са скрити."
Това каза в интервю за БНР Георги Гавазов, основател на “Черноморски улов“ и фондация “За нашето море“.
“Другото нещо, което посетителите могат да видят, са суровите, груби, автентични лица на хората, които вадят хляба си от морето – професионалните рибари. Това е трудна задача, те трудно допускат до себе си хора, не говорят лесно и не са много видими в обществото“, разказва още той в ефира на “Нашият ден“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Художникът Костадин Жиков представя своята самостоятелна изложба "Кехлибарени сънища". В експозицията са показани 20 картини, включващи пейзажи и актова живопис. Заглавието обединява две различни тематики и отразява навлизането на автора в топлата, кехлибарена цветова гама през последните години. За втори път Жиков показва голото тяло като..
Къде отиват спомените и преживяванията ни, когато потънат в подсъзнанието, и какви следи оставят те върху нас? Ако не сте се питали това, сега имате повод да го направите, защото танцовият спектакъл "Къде отиват сънищата наяве" кани всеки зрител да изследва своето вътрешно "аз" и да забрави за момент границите между реалността и съня. Всяка сцена в..
Борислав Стоянов представя Stick Place. В творбата си съчетава изображение на негова пластика, направена преди години, и кратък авторски стих, които намира за свързани и онагледяващи темата за разноезичието. Художникът използва библейския сюжет за построяването на Вавилонската кула, който дълбоко е залегнал в културата ни и остава символ на..
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg