В Деня на Черно море в галерия "Credo Bonum" се открива изложбата "Скрито море", която представя непознатите лица на Черно море и хората, които най-добре го познават: рибарите, като повдига въпроса: познаваме ли "нашето“ море наистина?
В медийното пространство темата за Черно море обикновено присъства в негативен контекст: свръхзастрояването, замърсяванията, а напоследък и войната. А нашите лични контакти с него най-често се изчерпват с кратката лятна ваканция, прекарана на претъпкан плаж.
На фона на всичко това "Скритото море" представя една друга черноморска реалност: изненадващо непозната, но не по-малко правдива. Дива. Сурова. И невероятно красива със своята автентичност.
С изложбата "Скрито море“ организаторите отправят важно послание: за да го наречем "наше“, първо трябва да опознаем Черно море. И чрез връзката си с него да припознаем грижата и опазването му за своя, лична кауза.
“Изложбата включва няколко неща – пейзажни фотографии, които представят няколко от най-непознатите диви и красиви места на нашето море, все още има такива места. Всяко лято организираме пешеходен поход с моите приятели, ходим по брега на морето. Правим го от две години, не сме минали местата, които са скрити."
Това каза в интервю за БНР Георги Гавазов, основател на “Черноморски улов“ и фондация “За нашето море“.
“Другото нещо, което посетителите могат да видят, са суровите, груби, автентични лица на хората, които вадят хляба си от морето – професионалните рибари. Това е трудна задача, те трудно допускат до себе си хора, не говорят лесно и не са много видими в обществото“, разказва още той в ефира на “Нашият ден“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
На гости в "Тийн Тайм" е Юлиана Сайска – актриса и експерт по психо-драма, специалист по движенчески театър, майка на тийнейджър и бивш състезател по художествена гимнастика. В младежките си години Юлиана е била смесица от тревожност, увереност, търсене на себе си и правилните избори. Желанието да споделя и осмисля човешките чувства..
Видеоартът без съмнение е едно от най-влиятелните направления в съвременното визуално изкуство. Появило се като радикален отговор на технологичния напредък и връзката ни с дигиталните медии, днес това изкуство е критична платформа за коментар върху социални, политически и лични теми. И същевременно създава специфични реалности и нови измерения на..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември под наслов Universi Estremi. Експозицията включва 20 творби – две паралелни вселени, сътворени в София и в Рим. От една страна, абстракционизмът на Цветелина Русалиева се опитва да улови..
Сборникът с любовна лирика "Стиховете на Капитана" от Пабло Неруда, "най-великият поет на XX век на всички езици", както го определя Габриел Гарсия Маркес, излезе от печат за първи път на български език в превод на Калин Коев. С настоящото издание отбелязваме и 120 години от рождението на Неруда. Страстно чувствена и изригваща с цялата еротична мощ..
"Когато бръшлянът поникне" е дебютна стихосбирка на Александър Ботйов – родственик на поета революционер Христо Ботев. Тя ще бъде представена за пръв път пред публиката на 6 ноември от 19 часа на Арт сцена "Шипка" 34 . Актрисата Милена Червенкова и пианистът Марио Йоцов са сътворили своеобразен поетичен спектакъл с около 20 творби на автора...
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
На 4 ноември, Васко Василев, световноизвестният български цигулар, изнесе първия от трите си концерта в София. Той представи новия си проект Vasko &..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg