Сред всички различни измерения на страха има и една отмерена доза от него, която предизвиква удоволствие. Там някъде се крие и притегателната сила на хорърите и страшните филми. Ако човек харесва такива филми, би могъл да се запита – "Какво в това, което видях и преживях във филма, пробуди у мене страх – казва Анна Жукивская, психолог и терапевт – това може да бъде свързано с някакво лично преживяване или асоциация, но може и да няма нищо общо. Интересното в преживяването на страха, ако направим такава асоциация, е като едно влакче на ужасите – покачването и спускането. Това, което дава удовлетворение, е облекчението, че е преминало. Преживяването има край и няма да е вечно, това ни дава усещането за контрол."
"От около 12 години нагоре децата имат способността да различават кое е реално и кое е фикция. Те знаят, че страшната история не се случва на нас. Но за по-малките не е така, прекалените нива на стрес водят до страхове и кошмари."
Според Анна Жукивская сред положителните черти на филмите на ужасите и психологическите трилъри е, че те най-често се гледат с приятели, изискват споделяне на страха и в крайна сметка довеждат до усещане на сплотяване и близост.
Чуйте Анна Жукивская в "Какво се случва".
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg