Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниела Станкова преплита нишки в търсене на красота повече от 25 години

Даниела Станкова е майстор на художествено плетиво. В “Нашият ден“ тя говори за създаването на изкуство от вече видяното в заобикалящата ни среда, но и за намирането на нови проявления и форми, както и за грешките и тяхната непоправимост. Красотата, онази малка частица, която носи наслада и удоволствие за сетивата ни. Красотата в търсенето на развитие и съвършенство.

Повече от 25 години Даниела преплита нишки в търсене на красотата.

“Това, което ме вдъхновява, винаги е било красотата във всичките нейни проявления и форми. Като всеки творец и аз имам периоди, в които не ми се занимава с това, което правя. Но това, което винаги ме е изтегляло от такива състояния, е красотата. Нещо, което може да ме обърне в посока на творчество“, разказва тя в ефира на “Нашият ден“ и допълва:

“Хората са различни. Едни се интересуват и проявяват по-голямо внимание и интерес, други не толкова. Интерес имат и децата, които не рядко имат желание да им покажем и да опитат сами с ръчичките да направят това, което виждат, че умеем“.

За всеки майстор е важно да има на кого да предаде опита си

“Неотдавна едно момиче в десети клас ме потърси с желание да ѝ покажа как се плете на една кука, защото си беше харесало модел на кукличка и искаше да я изплете само. Тя беше доста сръчно дете и започна. Желанието ни е не просто да съхраним занаята, а да покажем, че има приложение в наши дни“, посочва още тя.

“Пътят на душата“

“Пътят на душата“ е името, което Даниела дава на едно от своите творения.

“Това е един модел, който е роден от мен, абсолютно творчески. Това е едно пано. Дал съм му името “Пътят на душата“, неговата поява се роди след загубата на скъп за мен човек. В случая изобразява човешката душа, която е толкова многолика и цветна. Това е животът на човек, който е пъстър и цветен“,  разказва тя в “Нашият ден“ за смисъла на творбата.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: Личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Професия устен преводач: поглед отвъд думите

Като във всички отношения – между хората, между изкуствата, между световете в нас и извън нас, между това, което е тук, и това, което го няма – човек трябва да загърби егото си, за да осъществи истински контакт. Така е и в превода. Едва когато проявиш готовност да не гледаш с лице към собственото си его, би могъл да вникнеш в нечий чужд свят и да го..

публикувано на 30.04.24 в 13:10

Предстои 11-a Академия за иновации

Иновациите, като двигател на напредъка, неизменно водят към подобрение на живота в обществото и стимулират икономиката на държавите. В противоположност, деновациите, тези технологични маловъведения, имат потенциал да влошат състоянието на обществото и да създадат застой в икономическото развитие. Разговорът с Леона Асланова, един от организаторите..

обновено на 30.04.24 в 12:16
Антония и Стефан с водещата Мария Мира в студиото на

Игри в Замъка

Антония Дончева и Стефан Караманов печелят вниманието на публиката, независимо от сцената, мястото или обкръжението. Двамата са с поне ход напред, с уважение и точна преценка за противника в играта. Като двойка в живота, бизнеса и творчеството – Антония и Стефан създават своя Замък за настолни игри и привличат отбрана публика. Последната познава..

публикувано на 30.04.24 в 12:01

Да подариш една чиста и зелена природа

Това издание на "Terra Култура" посвещаваме на спасителите на ежедневието – хората, чието мислене се простира отвъд удобството на безразличието. Един от тях е Георги Златинов , който е в основата на това с. Делчево да се превърне в най-чистото село, а Гоце Делчев – в най-чистия град. Усилията да организира почистването и залесяването на цели..

публикувано на 29.04.24 в 12:36

Туризмът – разцвет и някои девиации

"Обичам туризма, но не обичам туристите" – такива изказвания могат да се видят в специализирани чатове и групи по темата "туризъм". Всъщност само преди два века хората са се придвижвали в пространството масово единствено при война, природен катаклизъм или за търговия. Кога и защо става толкова привлекателно да се пътешества? Защо понякога обсесията..

публикувано на 29.04.24 в 12:00