Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виртуална реалност вкарва в призрака на тоталитаризма

В своя проект "Призрак" френският визуален артист Мич Брезунек превръща 12 паметника на Съветската армия в България във виртуални призраци. На 9 септември в Пловдив Брезунек представи първата част от проекта си – "Призракът е тук", в която "Альоша", паметникът извисяващ се от Бунарджика, бе покрит с бляскав виртуален покров. 

На 9 ноември в София можете да видите втора част от проекта – този път под заглавие "Влез в призрака".

С "Enter The Ghost" (“Влез в Призрака”) художникът, в колаборация с историчката проф. Евелина Келбечева, кани зрителите да опознаят вътрешността и структурата на съветската пропагандна машина. Призракът вече не е просто символ – той разкрива мрачните видения, които паметникът носи от миналите времена в настоящето. 

Изложбата представя сюрреалистичен и емоционален прочит на настоящата ситуация, в която се намира Европа след руската инвазия в Украйна. Контекстът е различен, но пропагандните методи, използвани от агресора, остават подобни.

Изложбата "Enter The Ghost" може да бъде преживяна между 9 и 11 ноември в пространството на "The Steps" в София

Откриването е на 9-и ноември от 18.30 ч а 

Повече за събитието можете да научите от звуковите файлове.

Снимки – ghost.bg

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Връчиха наградите от международния литературен конкурс "Изящно перо 2024"

Преди дни Салонът на българската култура и духовност в Чикаго официално връчи Грамотите и наградите от международния литературен конкурс "Изящно перо 2024".  Конкурсът "Изящно перо" е по идея на Снежана Галчева от Чикаго, председател на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и инициатор на Салона за българска култура и..

публикувано на 11.07.24 в 17:30

Предопределено ли е кой ще се огледа в "Огледалото на вярата"?

В 2004 г. генетикът Дийн Хеймер публикува книгата си "Генът на Бога", в която твърди, че съществува ген, който предопределя доколко човек ще е склонен да търси духовното, трансцедентното и вярата. Според него, при някои хора влечението към религията е вродено.   В "Огледалото на вярата" артистичното обединение УЛТРАФУТУРО (Боряна Росса и Олег..

публикувано на 11.07.24 в 16:04

Изкуството в градска среда и слоновете в стаята

С изразът "слонът в стаята" на английски наричат темите, които по някаква причина остават необговорени и мълчаливо доминират разговора. Такива теми невинаги могат да бъдат облечени в думи, но пък добре захранват изкуството с нужното вдъхновение, а и винаги има нужда точно те да бъдат адресирани. "Девет слона" е лятна програма за изкуство в..

публикувано на 11.07.24 в 15:30

"Заплаха от ракети" – а животът продължава да тече

Как се живее под постоянната "Загроза балiстики" в Украйна питат двама млади български артисти – художничката Лекси Фльор и режисьорът Лазар Въздухарев. За да си отговорят на този въпрос, те не разчитат на въображението си, а се качват в поочукан кабриолет и потеглят към страната, в която от повече от две години се сипят ракети. Резултатът,..

публикувано на 11.07.24 в 14:51

Романът "Капризно лято" – за опитни читатели с чувство за хумор

Малък провинциален курорт и лятна скука – докато не се случва едно вълнуващо събитие. "Капризно лято" е роман, написан преди почти 100 години от чешкия писател Владислав Ванчура. Романът е безкрайно увлекателен и свеж, по думите на издателката Десислава Желева. Преводът от чешки е дело на Васил Самоковлиев, а илюстрациите в книгата са на чешкия..

публикувано на 11.07.24 в 14:26