Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фалшифицирани ли са дневниците на Хитлер

Снимка: de.wikipedia.org

Музеят на фалшификаторите във Виена се намира срещу къщата на Хундертвасер и е единствен по рода си в света. В него се описват интересни криминални истории за творбите на известни фалшификатори, които са били толкова добри, че дори специалисти не са успели да направят разлика между оригинала и фалшификата. Така например там посетителят научава защо един известен английски фалшификатор е поставял скрити „бомби“ в неговите картини, друг е бил убит при най-мистериозни обстоятелства, как Хан ван Меегерен е успял да измами Гьоринг, как се разбра, че дневниците на Хитлер са фалшифицирани от Куяу и още много други интересни подробности. Музейните зали са поместени в безистен, а във входната зала могат да се закупят най-различни сувенири от музея.

В него са изложени фалшификати на „Майка с дете“ от Хан ван Меегерен, който е хванат след 1945 г. с фалшификации на фламандеца Ян Вермеер. Меегерен е продал на Херман Гьоринг чрез посредник фалшифицирана от него картина на Вермеер „Христос и изневерницата“ като истинска. Следват материали на германския стенописец Лотар Малскат, който в ролята си на църковен реставратор е фалшифицирал в катедралата в Любек стари готически фрески, които уж открил по време на реставрацията. 

Представени са и няколко страници от дневниците на Хитлер от Конрад Куяу, който ги продава като истински на списанието „Щерн“ през 1983 г. за 9,3 милиона немски марки. Офортите на Волганг Лемле и Едгар Мругала по Рембранд са били фалшифицирени през 80-те години по поръчка на Щази. Изложен е и пейзаж по Търнър от лондонския фалшификатор Том Кийтинг, който признал в 70-те години, че е продал над 2000 фалшификата на колекционери. 

Следва картината на Елмир де Хори „Утрин над Сена“ по Клод Моне. Хори е финансирал своят разкошен живот с продажбата на фалшиви френски импресионисти. След излежаване на присъди в САЩ и Испания, той написва книгата „Фалшификаторите“ с която става известен. От него в музея е изложена глинена сова по Пикасо. 

Изложени са и фалшиви монети от Карл Вилхелм Бекер, които е продавал на заможни германци през 18-и век, между които и на Ротшилд и на Гьоте. 

Изложено е също много добро копие на „Юдит“ по Густав Климт и много други интересни обекти, както и статии и полицейски рапорти за заловени фалшиви картини и други предмети.

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимка – de.wikipedia.org
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художничката Петя Илиева в имението на Фидел Кастро

Художничката Петя Илиева неколкократно е гостувала в "Покана за пътуване", защото е по-лесно да кажем в кои държави не са били показвани платната ѝ, отколкото обратното. Мимоходом ще спомена, че пъстрите ѝ картини са оживили с цветовете и етномотиви си и ледовете на Антарктида, а президентът на Франция Еманюел Макрон притежава нейна творба. Петя..

публикувано на 15.08.24 в 16:55

"Джаз Ерул Фест" с четвърто издание

Четвърто издание на "Джаз Ерул Фест" ще се състои на 31 август в едноименното село в община Трън, съобщиха организаторите, цитирани от БТА. Проявата, инициирана от местни жители и Трънското туристическо дружество, цели популяризиране на красотата на трънската природа и съживяването на пограничния край. Началото на проявата ще бъде дадено..

публикувано на 15.08.24 в 13:13

Навършват се 100 години от рождението на художника Йордан Николов - Шмайзер

Днес се навършват 100 години от рождението на художника Йордан Георгиев Николов - Шмайзера (1924-1992).  Той е роден е на 15 август 1924 г. в Шумен. През 1947 г. завършва живопис във Висшия институт за изобразително изкуство "Николай Павлович“ (дн. Национална художествена академия) при проф. Илия Петров. След дипломирането си започва..

публикувано на 15.08.24 в 09:47

Изкуственият интелект в киноиндустрията

Новите технологии промениха киноиндустрията. Изкуственият интелект е следващото ниво от развитието на седмото изкуство. Той ще трансформира киното, като вдигне летвата много високо в качествено отношение. Кинокритикът Зорница Аспарухова коментира, че цифровизацията взема превес над класическата технология, най-вече заради комерсиализацията. Влагат..

обновено на 14.08.24 в 16:38
Индийски танцьори представят класически танци в София, снимка: организаторите

Индийски танцьори представят класически танци в София

"Дни на индийската култура"  ще бъдат закрити в София на 16 август, съобщават от индийското посолство у нас, цитирани от БТА. На лятната сцена в Борисовата градина ще гостува танцова трупа от Индийския съвет за културни отношения. "Трупата, ръководена от  Арупа Лахири , е специализирана в индийския класически танц от Южна Индия –..

публикувано на 14.08.24 в 12:42