Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Асен Дудов:

Ракът на простатата е най-често диагностицираният рак в България

До края на 2023 г. в България ще започне въвеждането на скрининг на рака на простата, млечната жлеза и маточната шийка

Проф. Асен Дудов
Снимка: PR Play

През ноември отбелязваме Световния месец за борба с рака на простата. Това е второто по честота онкологично заболяване сред мъжете. Мотото на информационната кампания е "Моето здраве е моя отговорност" и е цел да насърчи силния пол да обръща повече внимание на здравето си. Посланици на кампанията тази година са музикантът Иван Лечев, председателят на Българското онкологично дружество  проф. д-р Асен Дудов и председателят на Българското урологично дружество проф. д-р Марин Георгиев.

Профилактиката за рак на простатата се препоръчва един път годишно за мъже над 50-годишна възраст или по-рано при наличие на рискови фактори.

"Има припокриване в оплакванията, което често маскира злокачественото заболяване. Доброкачествената хиперплазия е доброкачествена находка и при рака на простатната жлеза – може да има затруднение в уринирането, по-често ставане нощем. Понякога, макар и рядко, има малки количества кръв в урината. Но това са две различни състояния и винаги когато има едното или другото от тях, трябват, разбира се, преглед и изследване", твърди проф. д-р Асен Дудов, национален консултант по Медицинска онкология и председател на Българско онкологично научно дружество.  

Приетите методи за скрининг са дигитално ректално изследване, ултразвукова диагностика и простатно-специфичен антиген. Те дават по-голям шанс за ранно откриване на рака и неговото лечение.

Проф. Дудов посочва, че петгодишната относителна преживяемост при локализиран и регионален рак на простатата е 100% в сравнение с 30,5% при метастазирал рак. Именно затова ранната диагностика и своевременното лечение са от ключово значение. Всеки мъж трябва да събере куража за едно кратко венозно убождане за вземане на кръв веднъж в годината, за да се изследва простатно-специфичен антиген. 

Национален антираков план 

"Ние направихме това, което се изискваше от експертите. Завършихме плана, той е в МЗ и предстои представянето му в МС. Надявам се през следващата седмица това да бъде факт, за да знаем, че от страна на експертите този труд е не само завършен, но и институционално облечен. Остава да използваме тези възможности, които Европа ни предлага, а между тях е скрининговата програма, т.е  пресяването мъжете в риск от определена възрастова група", казва проф. д-р Асен Дудов.

Очаква се до края на 2023 г. в България да започне въвеждането на скрининга на рака на простата, млечната жлеза и маточната шийка. Проф. Дудов отбеляза, че рискът от развитие на рак на простатата при мъжете под 75-годишна възраст се среща при един на 12 души, а рискът от смърт от заболяването преди навършване на тази възраст – при един на 103 мъже в Европа.

"Следващата стъпка е ракът на дебелото черво, като до 2024 г. трябва да сме изравнили възможностите си с тези на европейските страни. Има сума, която ЕК е отделила за това присъединяване на страни с липса на скринингови програми", споделя проф. Дудов.

Целия разговор с проф. д-р Асен Дудов можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40