Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Асен Дудов:

Ракът на простатата е най-често диагностицираният рак в България

До края на 2023 г. в България ще започне въвеждането на скрининг на рака на простата, млечната жлеза и маточната шийка

Проф. Асен Дудов
Снимка: PR Play

През ноември отбелязваме Световния месец за борба с рака на простата. Това е второто по честота онкологично заболяване сред мъжете. Мотото на информационната кампания е "Моето здраве е моя отговорност" и е цел да насърчи силния пол да обръща повече внимание на здравето си. Посланици на кампанията тази година са музикантът Иван Лечев, председателят на Българското онкологично дружество  проф. д-р Асен Дудов и председателят на Българското урологично дружество проф. д-р Марин Георгиев.

Профилактиката за рак на простатата се препоръчва един път годишно за мъже над 50-годишна възраст или по-рано при наличие на рискови фактори.

"Има припокриване в оплакванията, което често маскира злокачественото заболяване. Доброкачествената хиперплазия е доброкачествена находка и при рака на простатната жлеза – може да има затруднение в уринирането, по-често ставане нощем. Понякога, макар и рядко, има малки количества кръв в урината. Но това са две различни състояния и винаги когато има едното или другото от тях, трябват, разбира се, преглед и изследване", твърди проф. д-р Асен Дудов, национален консултант по Медицинска онкология и председател на Българско онкологично научно дружество.  

Приетите методи за скрининг са дигитално ректално изследване, ултразвукова диагностика и простатно-специфичен антиген. Те дават по-голям шанс за ранно откриване на рака и неговото лечение.

Проф. Дудов посочва, че петгодишната относителна преживяемост при локализиран и регионален рак на простатата е 100% в сравнение с 30,5% при метастазирал рак. Именно затова ранната диагностика и своевременното лечение са от ключово значение. Всеки мъж трябва да събере куража за едно кратко венозно убождане за вземане на кръв веднъж в годината, за да се изследва простатно-специфичен антиген. 

Национален антираков план 

"Ние направихме това, което се изискваше от експертите. Завършихме плана, той е в МЗ и предстои представянето му в МС. Надявам се през следващата седмица това да бъде факт, за да знаем, че от страна на експертите този труд е не само завършен, но и институционално облечен. Остава да използваме тези възможности, които Европа ни предлага, а между тях е скрининговата програма, т.е  пресяването мъжете в риск от определена възрастова група", казва проф. д-р Асен Дудов.

Очаква се до края на 2023 г. в България да започне въвеждането на скрининга на рака на простата, млечната жлеза и маточната шийка. Проф. Дудов отбеляза, че рискът от развитие на рак на простатата при мъжете под 75-годишна възраст се среща при един на 12 души, а рискът от смърт от заболяването преди навършване на тази възраст – при един на 103 мъже в Европа.

"Следващата стъпка е ракът на дебелото черво, като до 2024 г. трябва да сме изравнили възможностите си с тези на европейските страни. Има сума, която ЕК е отделила за това присъединяване на страни с липса на скринингови програми", споделя проф. Дудов.

Целия разговор с проф. д-р Асен Дудов можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35