Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Огнян Огнянов: 80% от компонентите в един бракуван автомобил могат да бъдат рециклирани

Снимка: @pixabay

Актуалните европейски и български екологични разпоредби помагат ограничаването на токсичността на автомобилите за скрап. Центровете за бракуване на автомобили трябва да разполагат с подходящо оборудване за работа с опасни материали и да имат солидна инфраструктура за предотвратяване на изтичането на токсични материали. 

80% от компонентите в един бракуван автомобил могат да бъдат рециклирани. От огледала до радиатори и акумулатори, те могат да бъдат адаптирани в друг модерен продукт, който ще използва материалите много по-ефективно, отколкото колата.

Каква е причината големият брой автомобили, излезли от употреба, да запълват междублоковите пространства в страната и как да бъде улеснено повторното използване на авточасти, за които са употребени ресурси, енергия и човешки труд – коментира в "Нашият ден" Огнян Огнянов, изпълнителен директор на една от най-големите български фирми за разкомплектоване на автомобили втора употреба и за авточасти втора употреба.

"Има добре изградена наредба и в нея е описан целият процес на какви изисквания трябва да отговаря въпросното дружество, за да изкупува такъв тип отпадъци и каква част от него е задължително да влезе за повторна употреба“, твърди експертът. 

Според Огнян Огнянов е необходимо подпомагане на работата на регионалните инспекции по околната среда и водите, тъй като те са отговорни за лицензирането на центровете за бракуване на автомобили. През последните няколко години се наблюдава активност от страна на гражданите да предават старите си коли за скрап. По този начин се предотвратява изпомпване на непропорционално големи количества парникови газове в атмосферата.

"Данните от последния доклад Изпълнителната агенция по околна среда от 2020 г. сочат, че 61 000 МПС са били бракувани“, казва Огнян Огнянов.  

През последните две години се наблюдава оживяване на пазара на втора ръка части за автомобили, като в САЩ са 31%, а в Румъния около 40%. 

Целия разговор с Огнян Огнянов можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истината като жертва

Fake for/or Real е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща, през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3 месеца (до 20 октомври т.г. в залите на Националния етнографски музей) и предизвика много голям интерес. Историята на подправянията и фалшификациите се оказа добър пример, за това как трябва да се..

публикувано на 16.11.24 в 10:05
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Диктатурата става по-популярна перспектива от демокрацията

Тридесет и пет години след падането на Берлинската стена и очакванията на българското общество да стане част от демократичните процеси и форми на управления, сякаш вървим към провал. Доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" кой, защо и как бяха превзети България и българските медии след 10..

публикувано на 16.11.24 в 09:00
проф. Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Демократичните държави трябва да защитят собствените си ценности

Миналата седмица Фондация за хуманитарни и социални проучвания – София  (ФХСИ-София) беше домакин на международен Форум за информационен интегритет, по време на който учени и изследоватеи от много европейски страни се опитаха да обяснят влиянието и устойчивостта на пропагандата , както и каналите, през които достига до обществата, разбира се, и..

публикувано на 15.11.24 в 16:25
Снимката е илюстративна

Как се процедира при щети от свлачище

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Вратанка Драгоева, Перник. Имам вилно място край село Големо Бучино. Преди 2 години в района се активира свлачище, което стигна до дворното място на..

публикувано на 15.11.24 в 15:00

Смисълът на Рождественския пост: Разказът на един свещеник

Днес православните християни отбелязват началото на Коледния пост – период на духовна подготовка за един от двата най-големи църковни празника – Рождество Христово. Постът продължава 40 дни до самата Коледа и символизира важен период на смирение и саморазмишление. Отец Михаил Трифонов от храм "Света Троица" в с. Кардам, който следва пътя на своя..

публикувано на 15.11.24 в 13:17