Германия отбеляза днес 33 години от падането на Берлинската стена по време на церемония на Мемориала на Берлинската стена, намиращ се на улица "Бернауер Щрасе" в германската столица.
Над 400 лектори от 86 държави пристигнаха в Берлин, за да участват в срещата на върха за наука “Падащи стени“.
Тя се провежда от 2009 г., от 20-ата годишнина от падането на “Берлинската стена“, и се организира на едно много ключово място, близо до една останала част от “Берлинската стена“, която сега се нарича “Галерия от Източната страна“. Там артисти правят своите графити, които се сменят периодично. Това е много знаково място.
Посетителите бяха над 2000 на място и над 36 000 онлайн. Беше отбелязано, че това е първата среща, която се провежда по време на война в Европа и по време на терор в други места по света.
Вниманието привлече и Ирански протест, съвсем близо до мястото на посетителите.
“Темите на форума бяха много разнообразни. Чухме за революционни открития. Говореше се за това, че трябва да имаме сигурност за храната по време на глад и че бъдещето на храната е в абсолютното изключване на животински продукти. И през трите дни храната беше изцяло веганска“, каза от Берлин журналистката в програма “Христо Ботев“ Ася Чанева и допълва:
“Говореше се за глобален план за борба с деменцията и с депресията в напреднала възраст. Бяха представени решения за превенция на Алцхаймер и за лечение на редки генетични заболявания, както и на различни видове рак“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Преди броени дни, на 91-годишна възраст, ни напусна Лука Велчов, доайенът на българската общност в Румъния. Приживе Велчов се отличаваше с дълбоката си отдаденост към опазването на българското минало. Той бе обичан и уважаван не само от българите в Румъния, но и от мнозина, които посещаваха Букурещ, за да научат повече за историческите връзки между..
В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" бе представена интерактивната книга "Открий себе си! за тийнейджъри 13–19 години", която е създадена специално за младите хора до 19-годишна възраст и техните преживявания. В ефира на "Нашият ден" съавторът на книгата Рени Велчева сподели как е възникнала идеята за този проект...
Който и да попитате първото нещо, с което ще свърже еврейския народ, най-вероятно е геноцида на който са били подложени от германците през Втората световна война. Музей за история на полските евреи "Полин" в Полша, обаче изненадва и се концентрира върху историята преди това. Младите момичета Елжбета Граб и Катажина Янковска, които развеждат..
Преди няколко дни световният шампион във Формула 1 Люис Хамилтън разкри, че през по-голямата част от живота си се е борил с проблеми с психичното си здраве поради тормоз в училище и напрежението от състезанията. Оказва се, че Хамилтън започва да страда от депресия още в тийнейджърските си години, а освен това е бил обект на расизъм като дете...
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се разглежда темата за жените, избягали от домашно насилие, и предизвикателствата, с които се сблъскват след това. Въпросът е дали този акт на бягство е краят на мъките им, или началото на нови изпитания. Как тези жени изграждат нов живот от руините и на кого могат да разчитат? Нора..
В рубриката "Културен отпечатък" на предаването Terra Култура ви представяме един от емблематичните музеи на България – Музеят на родопския карст в..
Разкритията за източването на огромни суми пари от два държавни театъра осветли много от системните проблеми във финансирането на държавните театри въобще...
Познат шаблонен израз, който припознахме в навечерието на Софийския маратон, но през погледа на ортопеда и травматолога. Гостът проф. Румен Кастелов е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg