Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Картини, родени от спомени

7
Проф. Васил Овчаров
Снимка: ФС на СБХ

Тази вечер (11 ноември) в галерията на СБХ на ул. "Шипка" 6 проф. Васил Овчаров – един от най-талантливите ни творци, безспорно признат не само в България, но и зад граница – доайен в изкуството на художествения текстил, открива самостоятелна изложба "Живопис". До 25 ноември посетителите ще могат да  разгледат картините на професор Овчаров, в които с  натрупания през годините опит и с не по-малко талант в боравенето с маслени бои, акварел, пастели, вместо с тъкани, той рисува така, както му подсказва неговата "вътрешна необходимост" и естетически идеал, без който, казва професорът, "изкуството се превръща в празна забава за празни хора".


Творческият път на проф. Васил Овчаров започва през 1959 година, когато завършва "сценография" в НХА, но вместо сцената на мечтаната от него още тогава живопис, съдбата му отрежда едно от първите места в приложното изкуство. Повече от 20 години Васил Овчаров работи и твори в областта на художествения текстил и дизайн, а чисто абстрактните му и изцяло авторски ,от проекта до реализацията им, текстилни пластики, в които оригинално преплита новаторство и традиция и свободно импровизира с декоративното и изящното в художествените стилове и техники, прославят българското приложно изкуство по света.

От 1980 година до пенсионирането си преподава своя богат творчески опит в НХА – катедра "Текстил – изкуство и дизайн". За своя изключителен творчески принос в изкуството е отличен през годините с: Орден "Св.св. Кирил и Методий", Първа степен и отличие "Златни ръце" за текстилен дизайн, СБХ. Заедно с Ангел Овчаров пише настолната и сега за съвременните творци в декоративното изкуство книга "Художествено оформяване на тъканите", а от 2016 година се посвещава на живописта и художествената керамика.

За естетиката на декоративното и изящното в изкуството, за живописните си творби, които проф. Овчаров нарича "спасителни пояси" в бездуховното съвремие – за него самия, а и за нас – зрителите, и какво конкретно ще представи на публиката в тази най-нова творческа изява, разказва проф. Васил Овчаров в звуковия файл.

Снимки: СБХ
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Остров Света Анастасия

Остров Света Анастасия – където човек първо се моли

Историческото и природно очарование на една вълнуваща морска разходка предлага "Нашият ден" на своите слушатели. Какво е да си единственият човек в България с длъжност "управител" на обитаем черноморски остров – разказва Павлин Димитров , управител на остров Света Анастасия . Животът там е като никой друг, а морето не спира да изхвърля на..

публикувано на 24.07.24 в 11:22
Разкопки на обект

Археолози разкриват нови парчета от историческия пъзел на Созопол

Археологическите открития ни свързват с изгубените светове на нашите предци. За вълненията на един археолог в търсене на неизвестното, както и за находките и ценните артефакти при спасителните археологически разкопки на обект "Автогара", местност Провлака, Созопол – разговор с д-р Явор Иванов , научен ръководител на разкопките. Спасителните..

публикувано на 24.07.24 в 09:19

Младият режисьор Стефани Христова гостува в "Домът на музите

Срещаме ви с младия режисьор Стефани Христова.Тя завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" със специалност "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков през 2022 г. В момента завършва и магистратура по "История и съвременност на философията" в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Дипломното ѝ представление по пиесата "Грозният" от..

публикувано на 24.07.24 в 08:50

"Стоманена трева" в парка Врана

От 25 до 28 юли парк-музей Врана ще бъде преобразен от огромната инсталация " Стоманена трева " , дело на френско артстудио, което я показва у нас по покана на Sofia lights.  "Ние правим колаборация с френските артисти – казва Ясен Гешев, един от създателите на Sofia Lights – някои стоманени треви са по-високи от двайсет метра, гледката е..

публикувано на 23.07.24 в 16:10
 Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Човек от горната земя, който ходи по земята

В епизод 553 "Трамвай по желание" среща своята публика с известния художник и музикант Андрей Янев. През юни столичната галерия "Средец" стана средище на ценителите на философската живопис с изложбата "Освещаване на семената" на Андрей Янев. "Евангелският пласт в творбите е ясен, дори декларативен. Но той трябва да бъде осмислен в самата идея за..

публикувано на 23.07.24 в 15:00