Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четвъртък, 17 ноември

Избрано от програмата

от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
Български поети: Таньо Клисуров
Автор на подборката: Рада Александрова

от 0.30 до 2.00 часа
Заедно след полунощ – Джаз плюс
водещ: Людмил Фотев
Общата насока в предаването до края на годината ще бъде "Джазът – осмислена традиция". В това издание конкретен повод е току-що излезлият опус на френския композитор, пианист, радиоводещ и организатор на фестивали Андре Манукян. Албумът се казва на името на неговата баба по бащина линия Ануш, която, прогонена от дома си, изминава 1000 км пеш. Пътят ѝ минава и през България, гостоприемна за бежанците, без значение от произхода им. Манукян твърди, че до започване на работата по албума, арменските традиции, особено музикални, не са го вълнували. Но веднъж осмислени, те превръщат творбата му в нещо съвсем различно като подход и резултат в сравнение с досегашната му работа.
Немалко е мястото в албума на Милена Желязкова, потомка на арменци и македонци, живееща отдавна във Франция и горда с българския си произход. Квартетът ѝ "Балкане" носи допълнителния вокален емоционален заряд в композициите на Манукян, на някои от които Милена е съавтор.
Свой принос по темата дава и френският тромпетист от ливански произход Ибраим Маалуф. В последните 12 месеца, той разпери крилете на творческото си въображение от коледните песни (дядо му е бил свещеник), през документалното кино ("Reste un peu"), честването с бигбенд на круунърa от Френска Гвиана Анри Салвадор, до последния му електро-акустичен проект с експлицитни текстове "Capacity to Love".
Обръщаме внимание и на импровизаторските умения на аржентинския диджей и продуцент "Чанча виа сиркуито" (Педро Канале) в музикалното пътешествие през звуците на тропическите лесове и електро-кумбията "La estrella".
Финалът, макар и по тъжен повод, е по своему светъл като паметта на Гал Коста – един от най-запомнящите се гласове в боса-новата в кръстоските ѝ с джаза, която на 9 ноември отлетя в безкрая.

от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам – Концертна версия
водещ: Цвети Бахариева
Концертният албум "Live From Philadelphia" на певеца, автор и продуцент Джон Леджънд.

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
За вас – традиционна музика и ромско етно от Източна Европа. Участват групите "Кал" и "Вояса" (Сърбия и Румъния).

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Митко Гроздев, ОНМ на БНР, Николай Паскалев, Галя Петрова, Лазар Налбантов и други.

от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Палачинките на баба", автор: дете

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Алиса в огледалния свят" от Луис Карол – 2 част

от 8.06 до 11.00 часа
Нашият ден
водещ: Люба Константинова
• Епизоди от живота: Какво е работното ти място да е на улицата – разговор с една анонимна шапкарка за климатичните и административни особености на труда на открито.
• В Световния ден на философията ги търсим в деня на философа и поет Крис Енчев.
• Принципите на партийното строителство или какво се случва в онези политически организации, които ги нарушават? Разговор с политолога Евгений Дайнов. Гледната точка на хумористите на програма "Христо Ботев".
• Разговорът: Осем истории за връзката между изкопаемия газ и промяната на климата, нарушаването на човешките права, замърсяването на въздуха, войната и икономическата несигурност – с Вени Кожухарова, организатор на креативната инсталация "Енергия за мир", и с един от авторите – илюстратора Георги Василев, говорим в предпоследния ден на Конференцията на ООН по изменението на климата и в Международния ден на студентите.
• Времето на редактора: В Световния ден на недоносените бебета Веселина Тончева, психолог в център "Ранни интервенции" към сдружение "Дете и пространство" в Русе, разказва за подкрепата, която специалистите оказват на новородените преждевременно и с проблеми деца.
• Денят делово: Седмица след протестите срещу нивата на заплащане на работниците – промени ли се диалогът между синдикатите, държавата и бизнеса? Разговор с вицепрезидента на КНСБ Тодор Капитанов, с представители на групите на ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната" (Искрен Арабаджиев, зам. председател на Комисията по труда, социалната и демографската политика) и с икономиста от Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов.

от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Музикална мрежа
водещ: Маргарита Заберска
Новият албум на ямайския джаз пианист Монти Александър, в който музикантът дебютира като вокалист.
Love Notes е реализиран през август 2022 г. и включва  популярни джаз стандарти и романтични балади, любими на Монти още от детските години в родната Ямайка.
С находчивите му аранжименти, в които се преплитат калипсо, реге, менто и очароващ гласов тембър, албумът впечатлява и със състава от музиканти, сред които Джордж Бенсън, Рамзи Луис, Джо Семпъл, Кортни Пантън, Карл Райт, Рубенс де ла Корте, Артуро Сандовал, Пол Бърнър, Стив Уилямс, Боби Томас младши, Хасан Шакур, Куентин Бакстър и Рой Харгроув.

от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
водеща: Силвия Чолева
• Кристин Димитрова за романа си "Ще се върна за теб"
• Антоанета Колева за вечерта от поредицата "Философски вечери" в Гьоте-институт в София в Световния ден на философията.
• "Огледалото и светлината" – най-новата книга на Хилри Мантел в превод на Боряна Джанабетска – разговор за превода на исторически романи и издаването им.
• Веселина Сариева от фондация "Отворени изкуства" представя: Форум Колекционери 2022 – дискусия с Фредерик де Голдшмит, колекционер, Брюксел.
• За биографиите на успелите и известните с Темз Арабаджиева: "Бяг" – ново издание на автобиографията на седемкратния световен шампион на Рони О` Съливан
• "Тери Пратчет: Живот с бележки под линия" от Роб Уилкинс
• "Разказвачът" автобиографията на Дейв Грол фронтмена на Foo Fighters и бивш барабанист на Nirvana ново издание на емблематичната  
• Изложбата "Изкуството като трансформирана реалност" – произведения на Берат Бекири, Астрит Реджепи и Улбер Даути – млади автори от Тетово, възпитаници на тетовския Факултет по изкуства, за първи път се представят пред софийската публика и в КИЦ на Република Северна Македония.
• Чуй Антон Митов!

от 14.00 до 15.00 часа
Класично и романтично
водещ: Мануела Манчева
Дирижира Карл Бьом.
В концерта са включени части от творби на Волфганг Амадеус Моцарт, Лудвиг ван Бетовен и Йоханес Брамс в изпълнение на Виенската филхармония със солист Маурицио Полини (пиано), Лондонския симфоничен оркестър със солист Хенрик Шеринг (цигулка) и Берлинската филхармония.

от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание": Лабиринти на познанието
водещ: Василена Мирчева
• От буйния юношески нрав на звездите до пътища на мозъчните импулси и от изкуството на науката до науката в изкуството - есенният форум на "Рацио" включва четири теми с водещи учени и популяризатори на познанието, както и представяне на визуални артисти, вдъхновени от науката – за програмата разказва Петко Желязов. А една от участничките – ентомоложката д-р Ерика МакАлистър споделя неочаквани и любопитни факти за мухите.
• Бог да ви поживи, господин Бантинг – на 14 ноември светът отбеляза рождението на Фредерик Бантинг, откривателя на инсулина, който превърна диабета от смъртоносна присъда в болест, с която може да се живее.
• Пак през тази седмица планетата ни се сдоби с 8-милиарния си жител. Ася Чанева представя част от настоящите и бъдещи предизвикателства пред изхранването и осигуряването на глобалните хранителни вериги, представени на 14-та среща за наука в Берлин.

от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Звукови хроники
водещ: Даниела Найденова
Поредица "Жени композиторки". Етел Мери Смит (Великобритания).

от 17.00 до 18.00 часа
Какво се случва
водещ: Таня Димова
• Фотографията и нейните превъплъщения в съвременността – за социализирането на фотографския образ в обществения контекст разказва Антоан Божинов, фотограф и главен асистент в катедра "Пресжурналистика и книгоиздаване" във ФЖМК на СУ.
• Моята история, моята тема
Мъжките страсти в мъжки времена – етнологът д-р Илия Вълев за своите дългогодишни изследвания, свързани с наборната военна служба, през която са минавали момчетата след завършването на своето образование. Поводът е изложбата му "Когато момчето става мъж… Казармата през "онези" 45 години", която гостува в Регионалния етнографски музей в Пловдив.

от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Портрети
водещ: Лина Мачева
• Творчеството на северняшкия певец Борис Машалов.
• За следата на изкуството му разказват родопчанката Еличка Кръстанова, кавалджията Георги Добрев и северняшката певица Цветина Маринова.

от 19.30 до 21.30 часа
Музикалните вечери – Метроном
водещ: Валерия Христова
• Националната опера с първа премиера за сезон 2022/2023. Датата е 18 ноември, а творбата е "Дама Пика" от Чайковски. Диригент на постановката е Андрей Галанов, режисьор - Вера Петрова. Избрани акценти от пресконференцията.
• Камерен ансамбъл "Софийски солисти" с нов диригент от началото на настоящия сезон. Константин Добройков заема мястото на маестро на престижния състав, след имена като Михаил Ангелов, Васил Казанджиев, Емил Табаков и Пламен Джуров. За новото предизвикателство и каква линия ще следва като диригент, в предаването гостува Константин Добройков.
• Камерен оркестър "Митонисимо" представя в София концерт с музика от Антонио Вивалди, озаглавен "Венецианският майстор". Разговор с диригента и солист Огнян Митонов.
• Камерен оркестър – Добрич с предстоящ концерт с разнообразна и предизвикателна програма със солист пианистът проф. Явор Конов. В интервю гост-диригентът Иван Стоянов представя произведенията.
• Флейтистката Мария Митева за концерт във Виена и предстоящо изпълнение на Концерт за флейта от Парашкев Хаджиев и за събитие на ансамбъл "Арс Нова Люкс" в Люксембург с включени български произведения.
• Виолончелистката Йоанна Проданова, част от квартет "Барбикан" разказва за  спечелената  първа награда от Конкурса на ARD в Мюнхен. Запис на състава от финалния тур на конкурса, получен по линия на EBU.
• Силвия Тихова и Анжела Тошева с отзвук от Шопеновия рецитал на пианистката Румяна Атанасова в Сити Марк Арт център.

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
водещ: Милена Воденичарова
Есенният форум Рацио на 19 ноември събира учени от ЕКА, Церн и природонаучния музей в Лондон.
За темите и лекторите ще говорим с Василена Вълчанова от Рацио. Ще ви срещнем и с д-р Максимилиян Гюнтер от Европейската космическа агенция, за да научим как катаклизмичните звездни изригвания може да се окажат ключов фактор за формирането на живота или да го заличат завинаги. Как изкуството и науката си взаимодействат и допълват ще ни разкаже Хю Търви, фотограф, който работи с рентгенови лъчи.
• А сега внимавайте

от 23.00 до 24.00 часа
Музика преди полунощ – Джаз клуб
водещи: Цветославия Бахариева и Кристиян Бояджиев
Изпълнения на "Тони Макълпайн трио", "Игор Уилкокс квартет", "Ви Ес Оу Пи квинтет", "Стийв Гад бенд", Димитър Карамфилов.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четвъртък, 16 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" от Джон Стайнбек – 1 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Даниела Найденова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..

публикувано на 15.01.25 в 08:20

Сряда, 15 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 11 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..

публикувано на 14.01.25 в 17:24

Вторник, 14 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 10 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..

публикувано на 13.01.25 в 08:25

Понеделник, 13 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 9 част от 0.30 до 3.00 часа Джаз плюс Дуенде Водещ: Людмил Фотев Започваме с поредния проект на откритието ни от 2005 Силвия Перес Крус, сега световна звезда, току-що издала записания в Аржентина дуетен албум с китариста Хуан..

публикувано на 12.01.25 в 08:10

Неделя, 12 януари

Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Януари" от Йордан Радичков от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика" и от "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика..

публикувано на 11.01.25 в 08:30