Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Белите врани и черните овце

Паметник на Георги Марков
Снимка: БГНЕС

Вие издигате паметник на Георги Марков – пророкува Стефан Маринов преди над 40 години в писмо до Държавна сигурност. И позна.

Някои ги наричат дисиденти, или инакомислещи. Всъщност фигури като Стефан Маринов и Петър Манолов надскачат политическото и демонстрират по-висока степен на освободеност, повече валенции за свързване със свободата в простичкото ѝ разбиране като следване на собствени модели за живеене. Стефан Маринов – с досие от 1200 страници в ДС, дори е бил лявоскроен мислител. Физик, публицист, писател – той е въдворяван няколко пъти в психиатрия, защото не се е свенял да лази по нервите на властта с постоянни писма и несанкционирано поведение.

Петър Манолов пък е поет, който в някакъв момент от живота си избра да живее в колиба без ток и водопровод на Иракли, със семейството си, и там отгледа и сина си Манол – днес известен като художника Моно Петра.

За Стефан Маринов, за Петър Манолов, но и за хора като Георги Марков и Йосиф Бродски говорим с професор Миглена Николчина, литературен историк и снаха на Стефан Маринов, с писателя и публициста Димитър Бочев – приятел на Георги Марков и Стефан Маринов, и с Моно Петра, който разказва спомени за колибата и баща си, но и за творчеството като висша форма на свобода.

Миглена Николчина споделя мисли за Стефан Маринов и научните му занимания, и обръща внимание на нестандартната енергетика на физика, а Димитър Бочев припомня срещите си с Маринов като емигрант в Австрия, описва трудния му бит като коняр там, който в свободното си време организира научни конференции и се ползва с уважението на част от научния елит на континента.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Новият китайски модел изкуствен интелект стимулира науката

B нaчaлoтo нa 2025 г. в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт нacтъпи  ceнзaциoннo cъбитиe. Изнeвидeлицa cpeд нaй-дoбpитe пpилoжeния ce пoяви  нeвpoннaтa мpeжa DеерЅееk, ĸoятo ce пpeдcтaвя пo-дoбpe oт дoбpe пoзнaтaтa СhаtGРТ нa ОреnАІ. B cъщoтo вpeмe тя e aбcoлютнo дocтъпнa в  Бългapия, нe изиcĸвa aбoнaмeнт и e paзpaбoтeнa cъc cъвceм мaлĸo финaнcoви..

публикувано на 09.02.25 в 11:15
Паметникът на Лейф Ериксон в Рейкявик

Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти

Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските брегове, е викинг на име Гунбьорн. Той плавал от Норвегия до Исландия, но поради буря акостирал при един от островите, принадлежащи на Северна Америка. Това събитие датира между 876 и 933 г. Ерик..

публикувано на 08.02.25 в 17:35
Александра Николова

Александра Николова ще представя България на конкурса за млади учени

Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..

публикувано на 07.02.25 в 11:25
Д-р Максим Бенвенисти

Холокостът и антисемитизмът вчера и днес

Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..

публикувано на 07.02.25 в 10:40

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25