Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От известно време ДСБ не могат да кажат кои са и за какво точно се борят

Евгений Дайнов: От ДСБ не напускат най-дейните и конструктивни хора

Машинното гласуване рязко отрязва подчинените и купените гласове

Проф. Евгений Дайнов
Снимка: Стопкадър, NOVA

Отразяват ли се на избирателите  вътрешнопартийните проблеми на партиите? През тези дни видяхме проблеми в една конкретна партия. Какви са хората, които напуснаха "Демократи за силна България"?

“Аз съм в периферията на политиката, но не блатната, а активната. Познавам активните и конструктивни хора от ДСБ, с които сме действали заедно неедноткратно. От тези хора, които аз лично познавам и гарантирам, че са дейни и конструктивни и сме вършили работа заедно, само единият от тези хора напусна, няма да кажа кой.

Останалите напуснали нито са толкова конструктивни, нито дейни, нито сме заставали рамо до рамо с тях да се борим за нещо, макар че се е случвало на тяхна територия да върша такива неща“.

Това каза в интервю за БНР политологът Евгений Дайнов

Не напускат най-дейните и конструктивните хора от партията, но тук имаме един философско-идеен проблем. Ако се върнем на най-добрата дефиниция на политическа партия, която е дадена от Едмънд Бърк в края на ХVIII в. Политическа партия са група хора, обединени в преследването на определена визия за националния интерес, стъпили върху принципи, по които са съгласни, поставящи си морални цели и преследващи ги по справедлив начин“, казва още той в ефира на “Нашият ден“ и допълва:

“Ако наложите тази матрица върху всяка партия, ще видите това партия ли е, или не е. Тук идва проблемът на ДСБ за разлика от другите две съставки в ДБ, където няма такива проблеми.

Проблемът им е следният – от известно време те не могат да кажат кои са и за какво точно се борят. Нямат и собствен облик, загубиха го, тъй като не могат да обяснят с прости думи за какво точно се борят.

Като кажеш на някой “Да, България!“ става ясно, че това са хора, които се борят за правосъдна реформа и електронно управление.

Когото кажеш “Зелено движение“, както се казва им е написано на витрината за какво се борят, но когато се чуе ДСБ не е много ясно. Тази неяснота води до вътрешни дрязги, след като си загубил яснотата кой си, защо точно с тази група си се събрал, какво точно правиш, имаш тежък проблем и това води до ефекта на тенджерата под налягане. Вместо да спориш по това какво да вършиш, ти спориш по това кой си. Ако знаеш кой си, вършиш това, което знаеш, че си“, казва още политологът.

Кой е полезният политик?

“Политик е този, който се бори за общото благо, жертвайки личния си интерес. Този човек е полезен. Когато погледнем ГЕРБ и ДПС виждаме ли хора, които се борят за общото благо, жертвайки личен интерес?! Или виждаме хора, които преследват личния си интерес, жертвайки общото благо. Това са безполезни политици!

ПП и ДБ са полезни и работят за общото благо. ДПС и ГЕРБ са вредни, работят за лично благо, за благото на отделни групи, обръчи от фирми, порции и такива неща. БСП очевидно се чуди дали да бъде полезната, или вредната страна“, посочва още Дайнов.

“Световна война“ - кой и защо използва тези думи?

“Тези, които казват, че има “световна война“ искат Украйна веднага да се предаде и да остави на Путин териториите, които е завзел. Добре, че украинците не се плашат от такива “бухалки“, а си вършат работата“, казва той.

Според него “машинното гласуване рязко отрязва купените и подчинените гласове. Ясно е какво иска да прави всеки, който иска да върне хартиената бюлетина. Да си поделят пак секциите“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панайот Денев

Излезе трети том от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция"

Един от акцентите на тазгодишната "Аполония" в Созопол е представянето на третата част от книгата  за БТА "Събития от архивите" – 1898-2023.  Миналата година пак на Празниците на изкуствата бяха представени първите две части от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция". Те вече са депозирани в Конгресната библиотека във Вашингтон...

публикувано на 29.08.24 в 12:45

Избрано: Извън учебния план: Николина Гурдева за истинската роля на педагога

През август в "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с Николина Гурдева , доскорошен учител, която споделя своите наблюдения върху непрекъснато променящата се роля на учителя в съвременната образователна система. С нарастващите изисквания и бързите промени в обществото, Гурдева..

публикувано на 29.08.24 в 10:33

Почитаме паметта на свети Йоан Кръстител

Сред пророците св. Църква най-високо почита св. Йоан Кръстител. Той е свързващото звено между Стария и Новия Завет – последният пророк, който подготвя евреите за идването на Месията. Неговата памет се чества  няколко пъти в църковната година , като на 24 юли се отбелязва неговото рождение, познато сред народа като Еньовден. На следващия ден след..

публикувано на 29.08.24 в 08:55
Гр. Баня, Карловско

Живите съкровища на град Баня, Карловско

"Обичам те, защото те познавам" – с тези думи жителите и гостите на Баня, Карловско, празнуват 22 години от обявяването на населеното място за град. За традициите на селото и на града, добрите спомени от миналото и обнадеждения поглед към бъдещето разговаряме в "Нашият ден" с Иванка Близнакова , художествен ръководител на баненската група за..

публикувано на 29.08.24 в 08:51
Проф. д.н. Любомир Стойков и д-р Петър Шойлев след защитата на дисертацията.

Избрано: Българин на 88 години с докторантура: Петър Шойлев доказва, че никога не е късно

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с 88-годишния Петър Шойлев, наскоро завършил докторантура във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той доказва, че никога не е късно да се учиш и да се стремиш към нови върхове...

публикувано на 27.08.24 в 11:35