Впечатляваща селекция от седем авторски филма предлага тази годината Фестивалът на френския филм в рамките на Киномания. Селекцията на Френския институт у нас обединява заглавия, представени в Конкурсната програма на най-големите фестивали, посветени на Седмото изкуство. Всички те предлагат собствен поглед върху света, специфичен фокус върху обществените процеси и ключове за осъзнаване на комплексния характер на човешките взаимоотношения.
Ще бъдат показани и четири класически филма, с които ще бъде отдадена почит на двама велики артисти, които ни напуснаха неотдавна – Жан-Люк Годар и Жан-Луи Трентинян.
Фестивалът на Френския филм ще бъде открит на 18 ноември в 19.00 ч. в кино "Люмиер" с филма "Брат и сестра" на Арно Деплешен. Завладяващата история за неизречени думи, подтистнати чувства и дълго пазени тайни е с участието на Марийон Котийар и Мелвил Пупо в ролите на Алис и Луи - отдавна отчуждили се брат и сестра, на които им се налага да се съберат отново заради инцидент с родителите им. Със забележителната си игра Котийар прави вероятно една от най-добрите си роли в киното до момента. Филмът е с номинация от конкурсната програма на Кан.
Друга талантлива актриса – Леа Сейду ще видим във филма на режисьора и сценарист Миа Хансен-Льове - "Една хубава утрин". Сейду е в образа на самотна майка, която се грижи всеотдайно за болния си баща. Среща със стар приятел поставя началото на страстна връзка между двамата, въпреки че той е обвързан. В ролята на отколешния другар и бъдещ любовник е Мелвил Пупо.Топла и затрогваща история за семейните ценности и взаимоотношенията между хората.
Прекрасните Шарлот Гензбур и Еманюел Беар ще заблестят в носталгичния "Пътниците на нощта" на Михаел Ерс. Елизабет е изоставена от съпруга си жена, майка на двама тийнейджъри, която започва работа в нощно радиопредаване, където попада на младата Талула и решава да я приюти в дома си. Филмът е въздействаща драма за отминаващото време и очарованието на градския живот, създаден с много кинематографичен усет.
На едно необикновено и "Пленително пътуване" ще ни отведе филмът на режисьора Кристиан Карион с участието на Лин Рено и Дани Буун. Таксиметров шофьор с объркан живот качва 92-годишна дама в колата си, за да я отведе до старчески дом. Пътуването е изпълнено със спирки към миналото на възрастната жена, което разкрива драматичния й живот. Това своеобразно пътешествие поражда топло приятелство между шофьора и клиентката му и променя живота и на двамата.
Друга драматична история ще преживеем с филма "Стъпка напред" на режисьора Седрик Клапиш. Балерината Елиз претърпява физическа и емоционална травма едновременно. Падане на сцената я лишава от възможността да танцува цели две години, а същевременно приятелят й я изоставя. Филмът проследява усилията и реабилитирането на Елиз, която бавно преустройва живота си и се насочва към съвременния танц, като става част от трупата на известен хореограф. В главната роля е Марион Барбо – звезда на балета на Парижката опера.
От света на балета ще се пренесем в епицентъра на театралния живот с филма "Млади завинаги" на режисьорката Валерия Бруни Тедески. Тя използва автобиографични елементи в продукцията си и пресъздава годините си на учение в прочутата школа на Патрис Шеро, която е сърцето на френския театрален живот в средата на 80-те години. Стела, Виктор, Адел и Етиен са млади хора със страст към театъра, приети в престижното училище на легендарния режисьор. Животът им е изпълнен с много емоции, любов, но и с големи трагедии. Филмът е с участието на нашумелия френски актьор Луи Гарел.
Световноизвестният любим актьор Жерар Депардийо ще видим във филма "Умами", в ролята на прочутия готвач Габриел Карвен, който се отправя на пътуване до Япония с надеждата да открие тайнствения пети вкус, наречен именно умами.
Информация за датите, часовете и залите на прожекциите може да намерите тук
Киномания се реализира с подкрепата на Министерството на културата. Филмовото събитие ще се проведе между 17 ноември и 4 декември 2022 и отново ще покаже най-доброто от седмото изкуство за последните две години, златни класики и български премиери.
Гостът ни е някой, който може да се справи с много "Палави ноти". Певица, композитор, текстописец, дубльор на анимационни герои във филми – тя знае, че изкуството е бягане на дълги разстояния. В "Тийн Тайм" разговаряме с Венелина Миланова , ръководител на вокална група "Палави ноти"! Венелина споделя, че музиката за нея е била детска..
" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век към български театрални актьори, дали тласък за допълнително разгръщане на творческия им потенциал. Интервютата предлагат една много интересна и различна от обичайното гледна точка на успешно..
Великият ирландец Оскар Уайлд е драматург, писател и поет , който разчупва естетическите и морални норми във Викторианска Англия. Заради тази дързост умира във Франция, низвергнат и самотен, през 1900 година. Една от най-големите знаменитости на своето време като дете расте в среда, пълна с култура, книги, картини, история и прочути хора. До..
Всеки път когато художничката Дарина Янева стъпи на територията на "Terra Култура", тя подарява на слушателите един нов и специален миг. Янева споделя за преживяванията и състоянията, които са част от новооткритата изложба "Поетика на мимолетното" . С тази експозиция Янева празнува своята 60-годишнина , разкривайки по майсторски..
За големите литературни форуми по света – от Франкфурт до Арабския свят. Тенденциите в художествената и нехудожествената литература и как се отразяват те на пазара у нас? Как се подбират заглавия за превод и издаване у нас? Кои фактори диктуват реалния литературен обмен? Панаирите на книгите през погледа на преводача Паулина Мичева – чуйте от..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg