Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

Д-р Павлина Върбанова за единствената българска платформа за правопис "Как се пише?"

Снимка: БНР

Образователната платформа "Как се пише“ навърши 10 години и отправи предизвикателството "10х10 важни правила в българския език“. Има ли връзка между езиковата култура, културата на паметта, съхранението на наследство и качеството на образованието – в "Нашият ден" разказва създателката на сайта д-р Павлина Върбанова.

"Езикът съхранява толкова много пластове и памет в себе си, че ние понякога дори не си даваме сметка, а понякога не знаем кое на какво се дължи“, посочва филологът.

При произнасяне на поздрава "Добър вечер" много хора усещат, че има нещо неправилно в тази фраза, защото думата "вечер" е от женски род, но защо казваме "добър"? Защо прилагателното в този случай е в мъжки род? Някога много отдавна думата "вечер" е била от мъжки род в старобългарския език. Това е един от малкото случаи, в които думата е променила своя граматичен род. Старото съгласуване се е запазило в този поздрав", припомня д-р Павлина Върбанова.

"Виртуалният начин се пренесе в непосредствено общуване и това е много притеснителен факт. Не бива виртуално да се употребяват думи или изрази, които биха били несъвместими в случаите,  когато общуваме лице в лице с някого.

За българския език, не само в училище се говори с повелителен тон. Много по-продуктивно би било да се обяснява, защо това е така или защо се допускат дадени грешки, защо е добре да се спазват правилата", посочва филологът.

Според нея, ако децата разберат смисъла на правилата, вероятно ще са по-склонни да ги спазват. Когато спазваме правилата, ние се придържаме към определен стандарт в общуването. И когато в дадена сфера на познанието, когато се придържаме към определени стандарти,  всичко става по-лесно и много по-бързо се обработва информацията.

В края на 2023 г. се очаква официалният правописен речник да бъде достъпен онлайн. В момента той съществува само на хартия. Ясно е колко хора биха прибегнали до справка в хартиен речник в днешно време.

"На българското общество липсва културата на потребление на информацията. Липсват му механизмите, чрез които да стигне до достоверната информация“, коментира д-р Върбанова.

Образователната платформа "Как се пише“

"Няма как този сайт да изпълнява ролята на официален правописен речник или да го замести, но поне човек да провери онези думи, при които най-често се допускат грешки. Да може да види онези правила, които са най-важни в българския правопис, граматика и пунктуация. Сайтът тръгна с 850 публикации, сега те са над 3300. За тези 10 години информацията се умножи“, споделя д-р Върбанова.

Последната реализирана инициатива е оповестяването на10 групи по 10 правила за 10 дни. Представени са общо 100 правила за правопис. За всяка група има задача с правописен проблем. Едната е по-лесна, другата – по-трудна, със затворени отговори.

Последната правописна реформа в българския език се е състояла през 1945 г. Тези 80 години са доста дълъг период, в който нищо съществено не се е променило в българския книжовен език. 

"Време е да се замислим какво да осъвременим в българските книжовноезикови норми, така, че те да не изостават толкова драматично от говоримия език", напомня д-р Върбанова.

Правописната култура е лична култура, езиковата култура е въпрос на лично усилие.

Целия разговор с д-р Павлина Върбанова можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05