Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Усмивките на Чудомир

Снимка: chudomir.kazanlak.com

В поредното издание на "Усмивки от старите ленти" на редакция "Хумор и сатира" си спомняме за един от големите български хумористи, когото с чиста съвест можем да определим като народен. Димитър Чорбаджийски - Чудомир е удивително актуален и популярен и днес, макар да са минали повече от 50 години, откакто ни напусна.

Художник, писател, мъдрец. Той е сред малцината нашенци, които, въпреки житейските превратности или може би благодарение тъкмо на тях, са успели да се съхранят. Тайната му може би ще открием в думите му, че "Най-празният от дните ни е оня, в който не сме се смели нито веднъж". А може би жизнеспособността на творчеството му се корени в здравата му връзка с реалността. Чудомир не се деформира от даровете на властта и популярността, които съдбата щедро му предлага, истинският Чудомир е в Казанлък, в уютната къща недалеч от градския пазар, където всеки ден се среща с пъстрите типажи, изпълващи творбите му.

В следващия запис от Златния фонд на БНР Чудомир споделя тънкости как се пише хумор. Това е последното му участие в радиото. От гласа на този весел и жизнен човек, от разказа му, изобщо не личи какво всъщност му се налага да преживее. Годината е 1967, Чудомир е сериозно болен и ако разлистим дневника му от тези тежки месеци, ще видим колко физически и душевни мъки е понасял. И въпреки това, той ходи на театър, посещава изложби, не губи връзката си с живота и най-вече, съхранява доброто в себе си, стреми се да даде колкото се може повече на хората. В началото на януари 1967 г. той пише в дневника си: "Уредих въпроса с фонд "Музей" (в) Казанлък, като внесох 20 000 лв. – стойността на картините от изложбата ми, които остават притежание на музея. Дано уредя и другия фонд "Читалище" в родното ми село." Ето такъв човек стои зад картините и разказите.

Нека без коментар да си припомним още редове от дневника на Чудомир, писани на 6.11.1965 г.: "Като бях в София преди две седмици, научих, че званието "Заслужил деятел на изкуствата", което получих в края на март, носело 100 лв. месечно възнаграждение. Завчера получих пък писмо, предизвикано от мой приятел, че от 1 април ще получавам тази сума. Просто ме е срам да получавам толкова пари и ще помисля как да ги изразходвам за обществени цели."

Предаването "Усмивки от старите радиоленти", посветено на Димитър Чорбаджийски - Чудомир, можете да чуете в неделя от 19.00 часа по програма "Христо Ботев".

Снимка – chudomir.kazanlak.com
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Червенкова, Емил Янев, Атанас Палюшев (от ляво надясно)

Граф Монте Кристо – актьор и певец в България

В епизод 567 "Трамвай по желание" среща своята публика с универсалния сценичен талант Атанас Палюшев. Кой е Палюшев? В своя творчески профил Атанас е лирико-драматичен тенор, школуван в класическото пеене. Завършва първо ВИТИЗ, а после и Консерваторията със специалност оперно пеене. Специализира в прочутото Миланско оперно училище към..

публикувано на 12.12.24 в 16:20
Божидар Александров и Филип Буков

Филип Буков: Обществените личности трябва да служат на обществото

Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..

публикувано на 12.12.24 в 11:07
Божидар Александров, Владимир Богданов и Олег Степанов (от ляво надясно)

The Balkan Theatre Factory празнува една година със 100 билета от сърце

Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..

публикувано на 12.12.24 в 10:12
Гергина Дворецка

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР.  Още през 1990..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52