Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Усмивките на Чудомир

Снимка: chudomir.kazanlak.com

В поредното издание на "Усмивки от старите ленти" на редакция "Хумор и сатира" си спомняме за един от големите български хумористи, когото с чиста съвест можем да определим като народен. Димитър Чорбаджийски - Чудомир е удивително актуален и популярен и днес, макар да са минали повече от 50 години, откакто ни напусна.

Художник, писател, мъдрец. Той е сред малцината нашенци, които, въпреки житейските превратности или може би благодарение тъкмо на тях, са успели да се съхранят. Тайната му може би ще открием в думите му, че "Най-празният от дните ни е оня, в който не сме се смели нито веднъж". А може би жизнеспособността на творчеството му се корени в здравата му връзка с реалността. Чудомир не се деформира от даровете на властта и популярността, които съдбата щедро му предлага, истинският Чудомир е в Казанлък, в уютната къща недалеч от градския пазар, където всеки ден се среща с пъстрите типажи, изпълващи творбите му.

В следващия запис от Златния фонд на БНР Чудомир споделя тънкости как се пише хумор. Това е последното му участие в радиото. От гласа на този весел и жизнен човек, от разказа му, изобщо не личи какво всъщност му се налага да преживее. Годината е 1967, Чудомир е сериозно болен и ако разлистим дневника му от тези тежки месеци, ще видим колко физически и душевни мъки е понасял. И въпреки това, той ходи на театър, посещава изложби, не губи връзката си с живота и най-вече, съхранява доброто в себе си, стреми се да даде колкото се може повече на хората. В началото на януари 1967 г. той пише в дневника си: "Уредих въпроса с фонд "Музей" (в) Казанлък, като внесох 20 000 лв. – стойността на картините от изложбата ми, които остават притежание на музея. Дано уредя и другия фонд "Читалище" в родното ми село." Ето такъв човек стои зад картините и разказите.

Нека без коментар да си припомним още редове от дневника на Чудомир, писани на 6.11.1965 г.: "Като бях в София преди две седмици, научих, че званието "Заслужил деятел на изкуствата", което получих в края на март, носело 100 лв. месечно възнаграждение. Завчера получих пък писмо, предизвикано от мой приятел, че от 1 април ще получавам тази сума. Просто ме е срам да получавам толкова пари и ще помисля как да ги изразходвам за обществени цели."

Предаването "Усмивки от старите радиоленти", посветено на Димитър Чорбаджийски - Чудомир, можете да чуете в неделя от 19.00 часа по програма "Христо Ботев".

Снимка – chudomir.kazanlak.com
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25

Как творчеството решава проблеми

Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си?  Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..

публикувано на 17.01.25 в 16:06
Джани Родари

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..

публикувано на 17.01.25 в 15:59
Янислав, Надин, Борислав Вълов /ЕЙ БО/, Мария и Марта

Тийнейджърът в мен: Борислав Вълов

ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът  Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..

публикувано на 17.01.25 в 15:49