Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

22 ноември: SOS e признат за международен сигнал

Колко пъти е използван SOS в наши води?

Снимка: Pixabay

На днешния 22 ноември през 1906 г. на Международната конференция в Берлин е решено сигналът SOS да бъде международен при търсене на помощ.

Преди въвеждането на SOS няма официално утвърден единен сигнал за бедствие. Сигналът SOS е използван за пръв път от германското правителство в правила за радиосъобщенията от 1 април 1905 и е включен в Международната радиотелеграфна конвенция, подписана на 3 ноември 1906 г. и влязла в сила на 1 юли 1908 г.

SOS е избран, защото е кратък, ритмичен и може лесно да бъде разбран, може да се предава бързо и непрекъснато, дори при далечно приемане или претрупан ефир, без да се обърка с друг сигнал. Така че SOS при появата си няма нищо общо с абревиатури, съкращения и инициали. Тълкувания, като „save our souls“ („спасете нашите души“), „save our ship“ („спасете нашия кораб“), „send our succour“ („изпратете нашия спасител“), „swim or sink“ („плуваме или потъваме“) или руското „спасите от смерти“ („спасете от смърт“), са измислени по-късно и не са свързани със създаването и приемането на сигнала SOS.

Каква е историята на неговото използване в България?

“Същността на сигнала SOS е да бъде на разположение и да се използва от всички хора, които са в морето. За наша радост в наши води този сигнал не е бил използван толкова често. В зоната на нашата отговорност в Черно море не са постъпвали толкова сериозни сигнали, които да дадат възможност за неговото използване“, казва в ефира на “Нашият ден“ адм. Румен Николов, директор на Главна дирекция “Аварийни спасителни дейности“ към изпълнителна агенция “Морска администрация“.

В историята има два или три случая, които не са завършили трагично, когато SOS е използван“, посочва още той.

“Това е сигнал, използван от радиотелеграфисти. SOS няма някакво смислово значение, просто е много кратък, лесно разпознаваем и може да се приеме без да се бърка с други предупреждения“, допълва още той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: Уикипедия, Pixabay

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турнето на Б.Т.Р. вече е на родна земя

публикувано на 12.08.24 в 11:14

Стара Загора отбелязва Международния ден на младежта с изложение и концерт

Международният ден на младежта, който се отбелязва на 12 август, е значимо събитие, посветено на проблемите и участието на младите хора в глобалните инициативи. За първи път този ден е отбелязан през 2000 година, след като Генералната асамблея на ООН го обявява с резолюция на 17 декември 1999 г., по предложение на Всемирната конференция на..

публикувано на 12.08.24 в 10:49

Български учени изследват устойчивостта на зеленчуците към промените в климата

NatGenCrop е български научен проект , който се реализира от Изследователския Център по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив. Целта му е подобряване на хранителните свойства на зеленчуците и устойчивостта им към климатичните промени. За проекта, който може да допринесе за развитието на земеделието у нас и да повиши нивото на..

публикувано на 12.08.24 в 10:48

Български поглед към Канада: Как фотообективът разкрива "далечната и близка" земя

Вера Гигова живее и работи в Канада вече 22 години, като през това време активно се ангажира с развитието на българската културна общност там. Преди около година, заедно с две свои сънароднички, тя създава фондацията "ЕлАрте" за културен обмен. На 6 август 2024 г. фондация "ЕлАрте" организира откриването на изложбата "Канада – далечна и близка"..

обновено на 12.08.24 в 10:45

Завистта и клеветата

В днешното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, Който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Фарисеите – учените на онова време, не искат в гордостта си да признаят очевидното и го отдават на..

публикувано на 11.08.24 в 09:15