Всяка година в България се раждат около 600 деца със сърдечни малформации. Възрастните хора с вродени сърдечни малформации оформят обособена група в кардиологията в резултат на успехите на детската кардиология и сърдечната хирургия през последните десетилетия. Това позволява на 80% от децата със сложни вродени аномалии да достигнат до зряла възраст. След навършване на 18 години за тях е необходима специализирана грижа. В България продължава да липсва регистър на пълнолетните пациенти с вродени малформации.
"Компетентната медицински грижа страда, защото това са много строго специфични заболявания и някои от тях много сложни, които изискват продължително обучение, високо ниво на квалификация за което кардиолозите за възрастни не са подготвени. Здравната система у нас не разрешава на детските кардиолози, които са поставили диагнозата, които са извършвали лечението до 18 годишна възраст да осъществят това и през зрелостта", посочва проф. д-р Анна Кънева, началник на Клиника по детска кардиология, в Националната Кардиологична Болница.
Тя припомня, че пациентите с вродени сърдечни малформации се разделят в три групи. Тук попадат простите вродени сърдечни малформации –или около 40% – и обикновено това са пациенти с малки дефекти в предсърдната и камерната преграда, в артериалния канал, леко стенни стенози или кардиопатии, които са коригирани успешно по оперативен или неоперативен начин в детска възраст. Втората група пациенти са с умерено сложни сърдени малформации, които съчетават няколко дефекта, които са били лекувани оперативно или интервенционално. Но дефектите не са били отстранени. В тази група попадат около 30% от болните с вродени сърдечни малформации. В трета група попадат най-сложните, най-комплексните вродени сърдечни малфомации, при които са извършени множество многоетапни сложни интервенционални процедури или единственото лечение и било помощно функционално. Това са 30% от пациентите и техният брой нараства. Те трябва да се проследяват в специализирано звено.
"Детската кардиология до 18-годишна възраст е строго централизирана, високото ниво на диагностика, оперативното лечение, следоперативно проследяване се извършват на едно място в Националната кардиологична болница в Клиниката по детска кардиология и отделението по хирургия на вродени сърдечни малформации. След излизане от детска възраст тези болни стават пациенти на цялата кардиологична общност в страната", допълва проф. д-р Анна Кънева.
Европейското дружество по кардиология и сърдечните малформации
В далечната 1994 година към Европейското дружество по кардиология се създава работна група за възрастни със сърдечни малформации, която се бори за признаване и за качествено обгрижване на тези пациенти.
"Признаването на проблема с възрастните пациенти с вродени сърдечни малформации лежи в основата на европейския изпит по кардиология, който се провежда в рамките на ЕС и който България участва", казва проф. Кънева.
И допълва, че трябва да се подобри обучението на кардиолозите в областта на детската кардиология. Необходим е ефективно работещ референтен център, който да обгрижва възрастните пациенти с вродени сърдечни аномалии. И разбира се, НЗОК да разреши на детските кардиолози в доболничната помощ, да могат да преглеждат порасналите вече пациенти с вродени сърдечни малформации.
Целия разговор с проф. д-р Анна Кънева можете да чуете в звуковия файл.
След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..
Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..
Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..
В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..
Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg