Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протести, футболна динамика и растящи цени – кои теми ни обединяват?

Състоя се протест на БОЕЦ под мотото „Не пипайте кодекса“
Снимка: БГНЕС

Какво се случи през изминалите дни и как това се отразява на живота ни? Кои са темите на деня във всекидневието на двама активни граждани – Ася Антонова и Йосиф Деянов?

“Занимавам се с много неща, имаме си организации, клубове и центрове. Ако протестите са кратки, се събираме най-често в някой парк или заведение“, казва в ефира на “Нашият ден“ Йосиф Деянов и допълва:

“Забелязвам как се повишават някои цени, но когато се замисля за нещата, които потребявам за месеца, не е кой знае какво. Опитвам се да търся положителното. Инфлацията, която има в момента, ще ни помогне да си вдигнем стандарта и да достигнем по-развитите държави“.

“Групата с приятели, с които се събираме, трябва вече да са пред задния вход на парламента, тъй като ще се гласуват промени в Изборния кодекс за т.нар. "хартиени бюлетини". Ние сме силно против това. Днес протестът е срещу това, но по принцип е срещу всичко. По същия начин, по който искат да ни влияят с изборните бюлетини, искат да ни влияят с всякакви други неща“, посочва още той и подчертава:

“Винаги трябва да се хващаме за това, което е най-актуално, за да може да се промени всичко останало“.

“Може би ежедневно мислим и разговаряме за цените. Малко трудно се справяме, но имах смелостта да изисквам малко по-високо заплащане от моя работодател. Той го прие радушно. Имах известно увеличение на заплатата, за да можем да се движим по-адекватно спрямо инфлацията в България. Не бих казала, че взимам висока заплата, но в известен смисъл се справям“, казва в ефира на “Нашият ден“ Ася Антонова и допълва:

Иран

Според нея трудно можем да проумеем това, което се случва там, видимо и покрай футболното първенство, защото България остава една от най-свободните страни като право на действия и изразяване.

“Един от важните протести беше реализиран от синдикатите – КНСБ и КТ “Подкрепа“ в началото на ноември. Те се борят за увеличение на доходите. Тези искания са свързани и с директива на ЕС, която изисква увеличение на минималната работна заплата, която да е 50% от средната. Синдикатите се борят тя да се увеличи на 850 от 710 лева, казва в ефира на “Нашият ден“ социологът Леа Вайсова и допълва:

“При тези синдикални мобилизации има един проблем и това е, че в повечето случаи синдикатите разчитат на своите структури. На своите членове по структури, а не толкова да се опитват да разширяват и мобилизират населението в полза на техните искания, в което няма никакво съмнение – те са справедливи и съм убедена, че повечето от нас ги споделяме. Смятам, че трябва да се увеличават доходите, че не е справедливо ние да поемаме на гърба си тази икономическа криза и изобщо да плащаме цената на живота. Знаем, че издръжката на живот е една тема, която мобилизира из целия ЕС, особено в Париж и във Великобритания. Има много мобилизации около издръжката на живот, те са справедливи, но в повечето случаи синдикатите разчитат основно на своите структури и не адресират, не търсят широка подкрепа от страна на гражданите, които да се включват в тези мобилизации. Това ми се струва проблем“.

Какво е отношението на младите към събитията?

“Едно съвсем скорошно изследване, правено по данни на Европейското социално изследване и е национално представително за България, показва, че децата и младите хора са сравнително най-малко заинтересовани от политиката на пръв поглед. То показва, че ако огромната част, поне половината от хората, които са от 25 години нагоре, следят политически новини, интересуват се от това, което се случва, то при 15-24-годишните това са едва 16%. Много често този процент изглежда нисък и седи така сякаш младите хора не се интересуват от политически живот и от собственото си гражданско участие. Когато се загледаме по-внимателно обаче, откриваме, че причината за това е, че огромната част от тези деца и млади хора не се разпознават в посланията на нито една политическа партия“, казва в ефира на “Нашият ден“ социологът Мария Брестничка.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панайот Денев

Излезе трети том от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция"

Един от акцентите на тазгодишната "Аполония" в Созопол е представянето на третата част от книгата  за БТА "Събития от архивите" – 1898-2023.  Миналата година пак на Празниците на изкуствата бяха представени първите две части от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция". Те вече са депозирани в Конгресната библиотека във Вашингтон...

публикувано на 29.08.24 в 12:45

Избрано: Извън учебния план: Николина Гурдева за истинската роля на педагога

През август в "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с Николина Гурдева , доскорошен учител, която споделя своите наблюдения върху непрекъснато променящата се роля на учителя в съвременната образователна система. С нарастващите изисквания и бързите промени в обществото, Гурдева..

публикувано на 29.08.24 в 10:33

Почитаме паметта на свети Йоан Кръстител

Сред пророците св. Църква най-високо почита св. Йоан Кръстител. Той е свързващото звено между Стария и Новия Завет – последният пророк, който подготвя евреите за идването на Месията. Неговата памет се чества  няколко пъти в църковната година , като на 24 юли се отбелязва неговото рождение, познато сред народа като Еньовден. На следващия ден след..

публикувано на 29.08.24 в 08:55
Гр. Баня, Карловско

Живите съкровища на град Баня, Карловско

"Обичам те, защото те познавам" – с тези думи жителите и гостите на Баня, Карловско, празнуват 22 години от обявяването на населеното място за град. За традициите на селото и на града, добрите спомени от миналото и обнадеждения поглед към бъдещето разговаряме в "Нашият ден" с Иванка Близнакова , художествен ръководител на баненската група за..

публикувано на 29.08.24 в 08:51
Проф. д.н. Любомир Стойков и д-р Петър Шойлев след защитата на дисертацията.

Избрано: Българин на 88 години с докторантура: Петър Шойлев доказва, че никога не е късно

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с 88-годишния Петър Шойлев, наскоро завършил докторантура във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той доказва, че никога не е късно да се учиш и да се стремиш към нови върхове...

публикувано на 27.08.24 в 11:35