Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ани Торозова, "Анимус": Насилието се предава от поколение на поколение

Трябва да се създава култура на ненасилие, а общество е изключително толерантно по проблема домашно насилие

Снимка: multimedia.europarl.europa.eu

На 25 ноември отбелязваме Международния ден за елиминиране на насилието срещу женитеСтатистиките сочат, че всяка четвърта българка е била жертва на насилие. Обществото ни често е свидетел на безпомощността на жертвите, на децата им, на целите им семейства. Защо е толкова трудно да се говори за профила на жертвата в "Нашият ден“, коментира Ани Торозова, психолог координатор на центъра "Зона закрила" към фондация "Анимус".

Протести в София и Пловдив в Международния ден за елиминиране на насилието над жени

"В нашето общество в много голяма степен сме изключително толерантни по отношения проблема домашно насилие. Винаги намираме някакъв начин да оправдаем собственото си бездействие в позицията си на граждани, когато сме свидетели на различни такива случаи. Независимо дали става въпрос за това, че в съседния апартамент се чуват писъците на съседката, която е в ситуация на домашно насилие. Или на публично място виждаме, че единият партньор проявява агресия спрямо другия", посочва Ани Торозова.

И допълва, че в българското законодателство, не само чрез Закона за защита от домашно насилие, но и със Закона за закрила на детето се казва, че: "Който стане свидетел волно или неволно на насилието над дето или в него присъствие се извършва насилие, е длъжен да сигнализира органите на реда“.

Жертвите трудно говорят за това, което са преживели по отношение на домашното насилие. От една страна, това е прикрито от страха и вината, която изпитват. Те много трудно избират да направят първата стъпка, за да потърсят помощ. От друга страна, нетолерантността на обществото се основава на схващания от типа, че жертвата е предизвикала подобно отношение спрямо нея.

През миналата 2021 г. бяха убити 20 жени, жертви на домашно насилие. Пандемията провокира на повърхността да изплуват много от тези случаи, както и че досега продължава да липсва единна статистика.

"Трябва да се създава култура на ненасилие, защото днешните деца са бъдещите възрастни. Насилието има свойството да се повтаря и да се предава от поколение на поколение", твърди тя.

Необходими са законодателни промени, които да осигурят бърза, ефективна и адекватна защита и подкрепа на пострадалите от домашно насилие лица или лица в риск, както и упражняване на превантивно и възпиращо действие върху извършителя на насилието. Както и достъпът до правосъдие да разшири кръга на лицата, пострадали от домашно насилие, които могат да търсят защита, увеличават се мерките за защита и се засилва ангажиментът на държавата по отношение на този изключително значим социален проблем.

"Психическият тормоз налага също така сериозно последици върху психиката на жертвите с оглед на това, че трайно уврежда усещането за значимост, за ценност, за самостоятелност и това може да доведе до много сериозни последици“, обобщава Ани Торозова.

Асоциация "Анимус" приключа работа по проекта "Активни срещу насилието над жени". В него 10 жени застават с лицата си, открито говорят за проблема и отправят своите послания към обществото.

Горещата телефонна линия за пострадали от домашно насилие е 080018676, а телефонът на Фондация "Асоциация Анимус" е 02/9835202. 

Целия разговор с Ани Торозова можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35