Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои сме ние на работното място?

Снимка: Pixabay

Ние влизаме в различни социални роли, една от тях е себе си, поставен в работни обстоятелства. Как възприемам себе си в професионален контекст?

“Най-прекият отговор на този въпрос е тези, които се изисква да бъдем. Тези, които могат да спазват правилата и изискванията на работодателя. Това сме ние на работното място, но това е в много идеален вариант. Не винаги става така обаче, защото сме хора и защото личната мотивация е изключително важна.

Вие може да постъпите някъде на работа поради това, че се чувствате готов за нея, че сбъдвате вашата мечта, поради това, че избирате една среда, към която ще се чувствате принадлежни“, казва в ефира на “Нашият ден“ организационният психолог Полина Арнаудова.

Типове конфликти в работна среда...

“Като започнем от интраперсоналния конфликт, който водим вътре в себе си, между нашите персонални роли. Също и дисонансът, който се получава, с изискванията на работната среда. Или пък ние като част от група, която е в конфликт с друга група вътре в организацията. Други типове конфликти са такива, които настъпват по вертикалата в йерархията. Всичките тях преработваме на база личностни ценности“, посочва още тя.

Кои сме ние на работното място?

“Средата е изключително важна. Най-често става дума за ресурси, за дефицити, за можене и не можене и за желание да се заявиш. Най-често се говори за голямата претенция на работното място на човека, който може малко, но е много амбициозен, експресивен и умее да се заявява“, още тя в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звукови файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За гората българска

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..

публикувано на 23.04.25 в 18:00
Проф. Здравка Валерианова

Скрининговото проследяване е отговорност на държавата

Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..

публикувано на 23.04.25 в 13:19

Превенцията и ранната диагностика – акцент в германското здравеопазване

Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..

публикувано на 23.04.25 в 12:25
Д-р Николай Цонев

Хроничните чревни заболявания са често срещан проблем при младите хора

Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..

публикувано на 23.04.25 в 12:05
Момчил Даскалов

Масовите протести в САЩ – шанс за демокрацията или край на надеждите?

Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов. Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора,..

обновено на 23.04.25 в 11:49