Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Темата на деня

Бездомните – чий проблем са?

Как преживяват зимата бездомните хора в София?

Снимка: @pixabay

Къде и как можем да помогнем на човек, останал без дом? Работят ли телефоните на центровете за временно настаняване? Как София се грижи за бездомните хора и къде са те в студеното време? В "Нашият ден" журналистът Димитър Кенаров, Росица Кратункова от сдружение "Лекари на света" и Мина Йовчева, директор на дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" към Столична община, коментират проблемите на бездомните. Нуждата от публични политики, според които да се осигурява дом на хора, при които има риск да станат бездомни, както и за Центровете за временно настаняване, които са крайно недостатъчни, а някои от тях са в много лошо състояние.

Журналистът Димитър Кенаров разказва за своята среща с бездомник на име Георги Георгиев, който обитава ъгъла на улиците "Славянска“ и "6 септември“.

"Той беше в абсолютно обездвижено състояние. Хората просто го прескачаха. Наблюдавах го в продължение и на две седмици и реших, че нещо трябва да се направи, защото този човек може да умре от студ“, посочва той. И споделя, че решава да даде публичност на този проблем, защото трябва да започне един дебат по темата за бездомните хора в България.

"Цялата картина се допълва от липсата на социални услуги и жилищна политика, както и неразбирането у хората, както и на институции и хора, какво е бедността. Какви са структурните причини за бедността, как може един човек да изпадне до такова положение, че да седи на улицата“, посочва Росица Кратункова, служител по застъпничество и комуникация в сдружение "Лекари на света“.

Тя допълва, че има разделение на населението по етнически фактори. Жилищните потребности на младите семейства и отделно ромският етнос. Трябва да има единен подход и цялостна политика, която да бори структурните системни проблеми, без значение кой от какъв етнос е. 2,5 милиона българи –  почти 34% от всички хора в България – живеят на много малка жилищна площ, т.е. под 15 кв.м.

За съжаление не е ясно колко са бездомните хора в България. Липсва каквато и да било информация. Днес е много лесно да останеш на улицата. Въпреки това, вместо да адресира реалните причини, през последните години видяхме една група от политическия елит да насочва расистката си риторика върху ромите и незаконните постройки, скривайки истинската ситуация с жилищната политика или по-точно липсата на такава.

"Столична община има мобилни екипи. Имаме специална група, която работи с бездомните хора за това те да не остават на улицата. Работим и с общинските болници, защото хората на улицата са в тежко здравословно състояние без осигуровки“, посочва  Мина Йовчева, директор на дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" към СО.

Трябва да има държавна жилищна стратегия, а общините да предложат безплатни бани и тоалетни, смята Росица Кратункова.

Целия разговор с Димитър Кенаров, Росица Кратункова и Мина Йовчева можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55