“Розовата къща” е единственият нископрагов център в София, в които хората, страдащи от зависимости, да намерят подслон, да се нахранят, изкъпят и да облекат топли дрехи. Само преди дни призивът в социалните медии беше, че това временно убежище отново започва да се пълни с хора.
В "Нашият ден“ Юлия Георгиева, която е сърдечният ритъм на този център, споделя, че дневно минават между 45-50 души, което е много за капацитета на къщата, в която има две и половина работни позиции и това са 60 кв.м.
"В "Розовата къща“ няма как да предложим нощувки. Надявам се, ако Столична община помогне, бихме направили отделен приют за хора, които употребяват наркотици, защото там нуждите са по-специфични“, допълва тя.
Този център има нужда от перманентна подкрепа за покриване на всякакви нужди – от наем, през заплати на хората, работещи там, до осигуряване на различни медицински, битови материали и храна. Сумата, която е необходима, за да функционира "Розовата къща" месечно, е около 10 000 лева.
"Реално действие, което може да подпомогне тези хора и те да се чувстват по-добре и да се социализират по някакъв начин, е да се опитаме да им намерим работа и да ги направим смислени за всички", казва Юлия Георгиева.
В момента центърът се нуждае от завивки и спални чували за хората, които спят навън. Другото нещо, от което винаги има нужда, са превързочни материали. Хората, които търсят помощ в "Розата къща“, не фигурират по никакъв начин в социалната и здравната система.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Новият "Наръчник на училищния психолог. Казуси, дейности, упражнения " е издание в помощ на училищния психолог с всичко необходимо за справяне с всекидневните предизвикателства. Наръчникът предлага методически насоки за извършване на оценка на индивидуалните потребности на ученици в риск, с хронични заболявания, със специални образователни..
Как една 23-годишна студентка решава да се занимава с бизнес и прави сериозни стъпки, като се обучава как се произвежда сладолед, в "Нашият ден“ споделя Велислава Костова . Тя е на 23 години и е израснала в София. Студентка е в специалност “Кино и телевизия“ в Нов български университет. Напоследък е изкушена от производството на сладкия..
И този петък продължихме с обиколката си из ловните полета на България, от която става ясно как е приключил ловният сезон на едър дивеч в различни краища на България. Но неслучайно за първи събеседник в "И рибар съм, и ловец съм" избрахме Иван Василев – председател на Сдружението на ловците и риболовците "Сокол 1911" в Благоевград. Той беше член на..
Често чувам, че живеем във време на контрасти и противоречия. Делим се на „-фили“ и „-фоби“, на българи и македонци, на млади и възрастни, на знаещи и незнаещи. Но като сякаш забравяме, че и едните, и другите са наши близки, приятели, роднини. И за всичките деления виновници сме ние самите. Ние създаваме положителното отношение у всеки. Ние сме и..
В България е силно подценяван потенциалът на хората с увреждания да създават изкуство, блага и радост за другите. Сдружението на творците с увреждания има за цел точно това – хвърляне на повече светлина върху този потенциал, но и неговото насърчаване и развие чрез различни начинания. Николай Примов , председател на сдружението, разказва в..
Преди седмица Министерство на културата обяви избрания проект на България за участие на Венецианското архитектурно биенале. Концепцията е на..
Всеки човек изпитва едновременно респект и страхове от хирургията. Дори когато няма друг вариант на лечение, ние докрай търсим алтернатива, за да избегнем..
Въпреки че животът ни никога не е бил по-хубав, изглежда, много хора не се чувстват добре психически. Зачестяват обезпокоителните доклади, според които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg