“Розовата къща” е единственият нископрагов център в София, в които хората, страдащи от зависимости, да намерят подслон, да се нахранят, изкъпят и да облекат топли дрехи. Само преди дни призивът в социалните медии беше, че това временно убежище отново започва да се пълни с хора.
В "Нашият ден“ Юлия Георгиева, която е сърдечният ритъм на този център, споделя, че дневно минават между 45-50 души, което е много за капацитета на къщата, в която има две и половина работни позиции и това са 60 кв.м.
"В "Розовата къща“ няма как да предложим нощувки. Надявам се, ако Столична община помогне, бихме направили отделен приют за хора, които употребяват наркотици, защото там нуждите са по-специфични“, допълва тя.
Този център има нужда от перманентна подкрепа за покриване на всякакви нужди – от наем, през заплати на хората, работещи там, до осигуряване на различни медицински, битови материали и храна. Сумата, която е необходима, за да функционира "Розовата къща" месечно, е около 10 000 лева.
"Реално действие, което може да подпомогне тези хора и те да се чувстват по-добре и да се социализират по някакъв начин, е да се опитаме да им намерим работа и да ги направим смислени за всички", казва Юлия Георгиева.
В момента центърът се нуждае от завивки и спални чували за хората, които спят навън. Другото нещо, от което винаги има нужда, са превързочни материали. Хората, които търсят помощ в "Розата къща“, не фигурират по никакъв начин в социалната и здравната система.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
В навечерието на 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Милена Шаркова от фондация "Емил Шарков" и с Венцеслав Рангелов – спортен деятел, филантроп и съосновател на фондация "Национали 94". Шаркова и Рангелов да двама души с големи сърца, които за поредна година организираха благотворителни събития в подкрепа на децата на загиналите..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза. В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата..
Вечерта на Нова година не е нужно да премине на масата пред телевизора. За да не ни е скучно, може да изготвим собствена забавна програма. За тържеството ще ви трябват дребни подаръчета, като забавни малки предмети, бонбони и вкусотийки. Помислете също колко човека ще се съберете, ще има ли деца и на каква възраст, какво ще е свободното..
Истории за семейните връзки, приятелството и утехата, която носи природата, побрани в стихове. Общо 59 на брой. Всяко едно от тях е нишка в гоблена на..
По традиция програмата за култура и образование на БНР излъчва директно Новогодишния концерт на Виенската филхармония – едно от най-популярните музикални..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg