Още на 15 декември 2020 г. ЕК представи предложение за законодателен акт за цифровите пазари и услуги, като комплексна рамка за гарантиране на по-безопасно и по-справедливо цифрово пространство за всички. Влязоха в сила важни правила на ЕС за онлайн платформите за по-безопасна и по-отговорна онлайн среда. Законодателният акт за цифровите пазари влезе в сила на 1 ноември 2022 г., а Законодателният акт за цифрови услуги – от 16 ноември 2022 г. – той въвежда комплексен нов набор от правила за посредническите услуги онлайн.
Така всички онлайн посредници ще трябва да спазват обширни нови задължения за прозрачност, за да има повече отчетност и надзор.
Проф. Таня Йосифова, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, преподавател в УНСС, експерт по гражданско и търговско право, в предаването "Законът и Темида" даде повече подробности за правилата на ЕС за онлайн платформите, за по-безопасна и по-отговорна онлайн среда:
Законодателният акт за цифрови услуги
"Този акт всъщност е Регламент и ще се прилага от 17 февруари 2024 г. Той касае Единния пазар на цифровите услуги, наред с това изменя и Директивата за електронната търговия. Една от основните цели на акта е да допринесе за по-доброто и прозрачно функциониране на вътрешния пазар на ЕС и да защити, от една страна, бизнес ползвателите по отношение на недобросъвестни практики, от друга – потребителите във всяка една държава-членка на ЕС, като се въведе по-сериозен контрол върху лицата, които предоставят посреднически онлайн услуги (онлайн търсачки и онлайн платформи). Самият Регламент въвежда много нови дефиниции и правила по отношение на доставчиците за по голяма прозрачност и отчетност и отговорност."
Новите правила
"Новите правила касаят най-вече задълженията по отношение на онлайн платформите и търсачките. Тук като продължение на Регламент №1150 от 2019 г. е въведено задължението онлайн платформите да поддържат вътрешна система за разглеждане на жалби. Друга особеност е задължението да се обработват с приоритет сигнали, подадени от доверени податели; въвеждат се определени механизми за сертифициране на органа за извънсъдебно решаване на спор; мерки за защита срещу злоупотреби, има допълнителни изисквания и по отношение на рекламата и т.н."
Проф. Йосифова допълни в заключение, че тенденцията от последните години е нарастване на регулациите в областта на цифровите услуги и цифровите пазари.
Повече за премахването на незаконно съдържание от сайтовете, за задълженията на платформата по отношение на потребителя, за недобросъвестните практики и изискванията на потребителското право, за новите санкции при нарушаване на правилата (максималния размер на санкциите), за жалбите и обезщетенията – чуйте от звуковия файл.
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg