Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предприемач – какво е нужно, за да си успешен?

Снимка: БНР

“Едва ли има не само в България, но и по целия свят, човек, на когото му е приятно да има началник. По-често се стремим да бъдем независими. Естествено е човек да търси възможности за такова устройство на живота си, че да решава сам какво и как. За успеха на предприемача не се изисква само тази настройка. Това е важна първа стъпка, но ти трябват и знания, за да бъде ефективен.

Повтаряме прозрения на хора, работили десетилетия преди нас, една е задачата да изберем какво е правилно и стратегически полезно да бъде предприето, и второ, да се научим да го правим по един добър начин. Успехът зависи от двете умения“.

Това каза в интервю за БНР доц. Костадин Коларов, директор на Института по предприемачество.

“Самото предприемачество, като област на образованието, има своята история в България повече от 30 години. Имах удоволствието и честта да бъда от първите студенти 1992 г., когато дисциплината “предприемачество“ стана задължителна за изучаващите тогава икономика и управление на промишлеността“, казва още в ефира на “Нашият ден“ доц. Коларов.

Ето какво мисли Цветелина Динчева, студент в специалност "Предприемачество" в УНСС:

“Създадох своя магазин по време на обучението си в УНСС в специалност “Предприемачество“. За да бъдеш предприемач, се изисква много самоконтрол. Едно е да не искаш да имаш шеф на главата си, друго е човек сам да се контролира кога да работи и кога да не работи. Човек трябва да знае, че от него зависи абсолютно всичко. Най-вече трябва да се самоконтролира и да не се саботира сам“, казва в ефира на “Нашият ден“ Цветелина Динчева, млад предприемач, който има онлайн магазин за козметика.

Защо са важни презентациите?

“Те са комуникационни умения. Как комуникираме, е от огромно значение за това как ще се развием като професионалисти в нашата кариера и личен живот. Много често на хората им се налага да изнесат реч на сватба и семеен празник и тогава разбират, че това е нещо трудно“, казва в ефира на “Нашият ден“ Християн Стоилков, автор на книгата “Лидер в презентациите“ и студент в специалност “Предприемачество“ в УНСС. 

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български художник преобразява базилика в Брюксел

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с човек, който в момента сбъдва своя голяма мечта. Това е Диан Костов, чиято изложба-инсталация с образи от Библията "Кръстопът - цената на избора" може да бъде видяна в базиликата "Сакре Кьор" в Брюксел това лято между 15-и юни и 18-и август. Диан Костов е завършил..

обновено на 24.04.24 в 09:11

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03