Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предприемач – какво е нужно, за да си успешен?

Снимка: БНР

“Едва ли има не само в България, но и по целия свят, човек, на когото му е приятно да има началник. По-често се стремим да бъдем независими. Естествено е човек да търси възможности за такова устройство на живота си, че да решава сам какво и как. За успеха на предприемача не се изисква само тази настройка. Това е важна първа стъпка, но ти трябват и знания, за да бъде ефективен.

Повтаряме прозрения на хора, работили десетилетия преди нас, една е задачата да изберем какво е правилно и стратегически полезно да бъде предприето, и второ, да се научим да го правим по един добър начин. Успехът зависи от двете умения“.

Това каза в интервю за БНР доц. Костадин Коларов, директор на Института по предприемачество.

“Самото предприемачество, като област на образованието, има своята история в България повече от 30 години. Имах удоволствието и честта да бъда от първите студенти 1992 г., когато дисциплината “предприемачество“ стана задължителна за изучаващите тогава икономика и управление на промишлеността“, казва още в ефира на “Нашият ден“ доц. Коларов.

Ето какво мисли Цветелина Динчева, студент в специалност "Предприемачество" в УНСС:

“Създадох своя магазин по време на обучението си в УНСС в специалност “Предприемачество“. За да бъдеш предприемач, се изисква много самоконтрол. Едно е да не искаш да имаш шеф на главата си, друго е човек сам да се контролира кога да работи и кога да не работи. Човек трябва да знае, че от него зависи абсолютно всичко. Най-вече трябва да се самоконтролира и да не се саботира сам“, казва в ефира на “Нашият ден“ Цветелина Динчева, млад предприемач, който има онлайн магазин за козметика.

Защо са важни презентациите?

“Те са комуникационни умения. Как комуникираме, е от огромно значение за това как ще се развием като професионалисти в нашата кариера и личен живот. Много често на хората им се налага да изнесат реч на сватба и семеен празник и тогава разбират, че това е нещо трудно“, казва в ефира на “Нашият ден“ Християн Стоилков, автор на книгата “Лидер в презентациите“ и студент в специалност “Предприемачество“ в УНСС. 

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15