Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лазар Николов разказва

Снимка: nma.bg

"Явно бе, че за да заслужа по-добра участ, трябваше да платя прекалено висока цена, да продам личните си убеждения, да направя може би и някому зло, а аз не съм годен да се примиря с такова самоомърсяване. Успявах да се провирам между несправедливостите и жестоките удари, без да ми тежи нещо на съвестта. Запазвайки мълчание и задоволявайки се с най-малкото парични средства, запазвах убежденията си, независимостта си в мисленето и разсъждението, успявах морално да се самозапазя, а това бе най-важното за мене.“

Това са думи на композитора Лазар Николов в "Разказ за преживяното. Биографични бележки и размисли". Както пише в предговора редакторът на книгата проф. Юлиан Куюмджиев, книгата е "хроника на повече от половин век – времевият обхват, посочен от автора, е от началото на 30-те години на миналия век (детството му) до края на 1988 година, а текстът е писан в период от петнадесет години" и заключава – "спомените му представляват изключително важно свидетелство за времето, в което е проправен пътят на Новата музика в България.“

Елиана Захариева разказва за книгата по повод отбелязването на 100-годишния юбилей на композитора в сп. "Култура": "Около пет години преди кончината си чичо ми Лазар Николов донесе у нас един добре опакован пакет и ми го даде с молбата да го съхранявам, да не го чета и да го отворя след петнайсет години. Така и направих. През 2020 г. отворих пакета и прочетох написанoто от него – ръкопис в пет тетрадки. За мен текстът освен интересен с фактологията си, разбира се, през субективния поглед е и дълбоко емоционален. Предоставила съм го на трима музиканти, които в последните години от живота на Лазар Николов бяха неотлъчно до него – Драгомир Йосифов, проф. Юлиан Куюмджиев и проф. Ангелина Петрова".

Книгата "Разказ за преживяното. Биографични бележки и размисли" вече е факт. В нея можем да прочетем спомени за имена от българската музика като Любомир Пипков, Петко Стайнов, Панчо Владигеров, Димитър Ненов, Константин Илиев, Георги Тутев, Добрин Петков, Васил Казанджиев. На корицата е портретът на композитора (1940 г.) от Никола Ганушев. В Националната музикална академия на 9 декември ще се състои премиерата и концерт с изпълнения на творби от Лазар Николов.

Чуйте проф. Юлиан Куюмджиев.

Снимка – НМА "Проф. Панчо Владигеров"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Само български изпълнители на рок феста "Хоталич"

Многохилядна публика очаква Община Севлиево тази година на рок феста "Хоталич". Стените на средновековния град и крепост Хоталич ще приютят почитателите на рокендрола, които ще дойдат в Севлиево за най-мащабното издание на музикалния форум досега. През първия ден на сцената ще се качат "Керана и космонавтите", следвани от "Конкурент" и "Фанданго", а..

публикувано на 03.08.24 в 11:15

Агушевите чифлици – живопис, илюстрации и видео от Красимир Ризов

"Отколе имяло… (Имало едно време…)" е проект на Красимир Ризов с художествено съдържание, което предлага изживяване, кратко пътуване извън настоящия момент в друго време на красиво, далечно място, в което се е строило дълго време с много практична мисъл, естетика и труд високо в Родопи, където се намират Агушевите чифлици. Ансамбълът от живопис,..

публикувано на 02.08.24 в 16:40
Фантомът на операта

Стари сюжети актуално – Фантомът на операта

В редакция "Хумор и сатира" усещаме работата като почивка, затова и през август няма да спираме с почивката. Тази неделя веднага след новините в 18 часа ще си отдъхнем със: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Велко Кънев, чийто рожден ден отбелязваме през седмицата. "Истинските новини" –..

публикувано на 02.08.24 в 16:25

Збинек Баладран, Рикардо Арена и Емре Хюнер гостуват на Института за съвременно изкуство

Проектът "Суперпозиции" е инициатива на Института за съвременно изкуство в София. Целта му е да предложи сложна мрежа от аудиовизуални проекти и инсталации на артисти, които отразяват чрез своите практики идеята за съвместен живот, съвместно създаване, обитаване като колективност, припомняйки общи скрити спомени, измисляне на външни пространства и общи..

публикувано на 02.08.24 в 16:18

Нов брой на академичното списание Studia Litteraria

Излезе нова книжка на периодичното издание на Института за литература при БАН Studia Litteraria Serdicensia. В поредицата се отпечатват годишно няколко списания, които са на свободен достъп онлайн и в ограничен хартиен тираж.  Това са предимно тематични броеве с текстове от научни конференции на Института и други изследвания с литературна и..

публикувано на 02.08.24 в 15:15