Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Северина Маркова изброди 1200 км из Ирак

Който веднъж е пътувал с нея, иска пак. Който е прочел книгите ѝ "Вихрушка" и "Затворници на времето", пита кога ще допише новата. А професионалният гид и пътешественик Северина Маркова отговаря: "До този момент през 2022 година съм била само седем дни в България, кога да я завърша" и хваща поредния самолет. Израснала в Сирия и Ливан, Северина е гражданин на света, който не се бои да поеме към места, където малцина биха отишли доброволно. Тя изброди Пакистан, води групи в Иран, а последното ѝ лудо приключение беше повече от 1000 километра из Ирак. Успях да разпитам за него по телефона, преди да поеме за Куба.


Ирак е място със затруднителни правила за мъже, а какво остава за чужденка, тръгнала по неутъпкани пътеки. Г-жа Маркова, обаче разкрива, че ако подхождаш без предразсъдъци и се съобразяваш с местните нрави, не е чак толкова страшно. Запитах моята гостенка как са се отнасяли към нея в типично мъжка държава като Ирак. Ходела ли е забулена и попадала ли е под ударите на моралната полиция там. Оказа се, че не е имала проблеми, макар да са я гледали странно.

Толкова рядко се намира човек, бродил из Иран и Ирак в наши дни, че няма как разказът на професионалния гид Северина Маркова да не продължи и в следващо издание на "Покана за пътуване".

Снимки: личен архив на Северина Маркова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Габровската техническа гимназия

Професионалната техническа гимназия в Габрово е създадена през 1893 г. първо като кожарско училище с името на д-р Никола Василиади, на чието щедро дарение дължи съществуването си. Никола Василиади е роден в Букурещ, където семейството му се е преселило около началото на XIX век след опожаряването на Габрово и в търсене на сигурност и поминък...

публикувано на 03.08.24 в 12:15
Музеят на мозайките в турския град Шанлъурфа представя една от най-ценните колекции на мозаечното изкуство

Какви истории разказват мозайките

Музеят на мозайките в град Шанлъурфа е нов музей, но съхранява едни от най-добрите образци на древното мозаечно изкуство. През 2006 г., по време на строителни дейности, на това място е открит голям римски комплекс и по-късно е изграден музеят. Разположен е на голяма площ – от близо 6 декара, и днес тук могат да се видят множество изображения на..

публикувано на 02.08.24 в 14:10
доц. Катя Михайлова

Необходимо е експерти достоверно да оценят културното ни наследство

България е домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Българската страна издигна кандидатурата си за председател и домакин, след като министърът на културата Найден Тодоров проведе поредица от срещи с делегати от различните държави, на които се установи положителна нагласа и желание да подкрепят България...

публикувано на 02.08.24 в 11:18

Разказ за Алиолувата къща в Казанлък

Алиолувата къща в Казанлък е паметник на културата и своеобразен културен център, в който сега, в разгара на лятото, текат театрални репетиции. Тя е построена в средата на 19 век от български майстори за богат турски бей, а днес се приема, че Алиолувата къща е една от най-интересните къщи в града и е обявена за паметник на културата с местно значение...

публикувано на 02.08.24 в 08:05
доц. Любомир Цонев

Добре е в България да се създаде лаборатория за луминесцентно датиране

"Луминесцентното датиране е свързано с тъй наречените "дозиметри" в атомната физика, та за това този метод използва изследването на естествените кварцови песъчинки, които се намират навсякъде около нас, като природни дозиметри", разказва в предаването "Следобед за любопитните" физикът доц. Любомир Цонев. "Тези частици, – допълва той, – могат да..

публикувано на 01.08.24 в 09:35