Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra култура

Архитектурни перли в градския пейзаж на морската столица

Фабрика “Княз Борис”, Варна
Снимка: bg.wikipedia.org

Каква наистина е Варна със своите градски пейзажи не само за България, но и за света? За архитектурните перли в градския пейзаж на морската столица в "Нашият ден“ разказва архитектът и урбанист Теодосий Пончев.

"В подготовката на моята магистърска работа преди няколко години исках да хвърля един безпристрастен поглед кои са позабравените символи на града, които до ден-днешен може да отчасти замръзнали във времето като руини, но имат потенциал като нешлайфани диаманти. Професията ни изисква да разпознаваме потенциали, независимо дали са обявени официално за недвижимо културно наследство“, казва Теодосий Пончев

Памучната фабрика "Принц Борис“ е един от най-старите примери за архитектура в града. Построена е през 1898 г. и по непотвърдени данни е строена от английски архитекти и има пристройки от известния варненски архитект Дъбко Дъбков.

"Викторианският архитектурен облик е благодарение на тъмночервените плътни тухли, специално внесени за строителството“, посочва архитектът.

Нос Галата, който се намира в най-южната част на Варненския залив. Това е един пиедестал, изпълнен с история и митове. Тук е първият морски фар, построен през XIХ век като навигационна точка за корабоплаването.

ресторант Галатея
Построен през 1968 г., панорамният ресторант "Галатея" има около 30 години живот. През пролетта на 1997 г. долната тераса на заведението пада в морето поради силна ерозия. Днес разкошната някога гледка от някогашния ресторант се е превърнала в пустош и руини. 

Пристанището Варна Изток е разположено както на крайбрежието, така и във вътрешността на Белославското езеро при Девня. Интерес представлява и сградата на Централната баня, строена през 1963 г.

Банята "Гъбата“ предизвика вълнение сред гражданското общество във Варна.

"Функцията е била обществено ориентирана. Това е било сборен пункт за жителите на града преди време. Има уникална конструкция, умело градоустройствено е разположена. Сградата е била наистина за града. Архитект е Константин Христов. Нейната конструкция няма аналогия в световната архитектура“, споделя Теодосий Пончев.

Целия разговор с архитект Теодосий Пончев можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35