Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата "Домове" възражда картичката като художествен формат

Изложбата "Домове" в "Ателие 28" в столицата представя художествени творби под формата на картичка. Художникът Ивайло Вълканов е воден от идеята си да възроди мисията на картичката днес. Ивайло се вдъхновява от творчеството на Антон дьо Сент Екзюпери, от Рилке и от Юнг, а сюжетите си рисува основно с акварел. Цветовете са ярки, някои от творбите са и графики, а темите абстрактни, разказва Ивайло Вълканов:

"Опитвам се да възстановя романтиката от получаването на картичка. Откакто имам съзнателни спомени за себе си, винаги съм имал специално отношение към картичките. Когато преди 4 години започнах да рисувам избрах тази форма на израз, това е много приятна форма на изкуство. Миниатюрата изисква една интимност, едно вживяване, и предизвиква човека да забави темпото. "Цитаделата" е символ на дома, на човешкия прогрес, човешката цивилизация. Цитаделата е дом на човека."


Мисията на Ивайло с изложбата "Домове" е да възроди картичката като художествена творба и като жест, който днес може би е малко позабравен. Вдъхновява се в много от творбите на Екзюпери, сред които от "Цитаделата" – книга философия за същността на човека, за общуването му със себеподобните, за ценностите му и за мястото му в света. "Моя душа, къде си? Чуваш ли ме? Аз ти говоря, аз те викам, тук ли си?"– това е молитвата, с която на късни години Юнг се обръща към душата си – най-важният персонаж не само в неговата наука, но и в неговото собствено битие и мислене. Друга творба представя Рилке – "Портите на Рая.


Изложбата може да бъде разгледана всеки делник след 15 часа до 14 декември.

Ивайло Вълканов е адвокат по професия и образование, но преди години изпитва порив да започне да рисува и днес не си представя своя ден, без да рисува и организира различни изложби с творбите си.

Снимки: личен архив на Ивайло Вълканов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50