Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо младите икономисти настояват за предвидимост на икономиката с бъдеще?

Снимка: @pixabay

Потребителското цунами през декември е особено видимо. Дали начинът, по който потребява един икономист, е различен и дали обществото разбира необходимостта от устойчивото развитие в "Нашият ден" коментират икономистите от Общоикономическия факултет на УНСС д-р Неда Мужо и д-р Антоан Шотаров.

"Живеем в консуматорско общество. Има статическо проучване, което казва, че Западът печели едно евро или един долар, за да харчи два. Докато източните култури обикновено печелят един долар, за да изхарчат 50 цента“, споделя д-р Неда Мужо, преподавател в Общоикономическия факултет на УНСС. И допълва, че, гледайки напред, устойчиво развитие означава, че ние вече сме взели на заем от бъдещите поколения и ние така да се каже харчим за тяхна сметка.

Според д-р Антоан Шотаров войната влияе много аспектно, като тя засилва инфлацията и инфлационните процеси в целия свят. Пандемията  също оказва влияние през предишните две години и рязко променя бизнес условията. Преди това инвестиционните фондове и бизнесите бяха готови да вкарват огромни средства в определени бизнеси.

"Криптозимата е тук. Никой не може да каже кога ще излезем от нея или дали ще излезем. В момента отново се търси дали изобщо има смисъл от тези валути, дали трябва да се инвестира в тях“, казва икономистът.

В България има множество фондове за рискови инвестиции, някои от тях са подкрепени с европейски средства, а други са частни фондове. Реалност е и първият български еднорог с оценка от 1 млрд. долара.

Ако се погледнат глобалните индекси за иновации, се вижда как България прави скок от 80-о място до 35-о място, което показва, че условията за иновациите и стартъпи в България са се променили драстично. Политическата обстановка влияе осезателно върху рамката за развитие бизнеса.

България е страна с най-ниска минимална заплата в рамките на ЕС, както и най-ниска пенсия, и най-ниска средна работна заплата. Страната ни е с една от най-високите инфлации в ЕС.

"България трябва да има изпреварващ ръст на икономиката. Нашите сравнителни предимства са дигитализацията, финансовите иновации и географското разположение", твърди д-р Мужо.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30